reklama

Pravidla bezpečnosti práce s křovinořezem nás ochrání před úrazem

Pravidla bezpečnosti práce s křovinořezem rozhodně nepodceňujte. Křovinořez není dětské ořezávátko a neopatrná manipulace s ním může skončit nepěkným úrazem. Neuškodí proto, když si zopakujeme zásady bezpečnosti práce se zahradním náčiním – a zvlášť s elektrickým nebo benzínovým pohonem.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pravidla bezpečnosti práce s křovinořezem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Práce s křovinořezem

Většina zahrádkářů a domácích kutilů vlastní nejrůznější elektrické či benzínové nebo akumulátorové nástroje a zařízení. Velké množství jich nalezneme v dílnách a také na zahradách. Všechny tyto stroje a zařízení mají jednu společnou vlastnost, a sice že jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Při práci s nimi musíme neustále myslet na svou ochranu a snažit se dodržovat bezpečnost práce.

Křovinořezem se podle nařízení vlády č. 339/2017 Sb., rozumí přenosné nářadí s motorem, jehož řezným nástrojem je rotující kotouč, nůž nebo struna. Křovinořez může být poháněn spalovacím motorem či elektrickou energií. Proto při práci s tímto strojem musíme zachovávat obezřetnost a vybavit se bezpečnostními prvky. Při práci s křovinořezem se za ohrožený prostor považuje kruhová plocha o poloměru 15 m, nestanoví-li výrobce křovinořezu tento poloměr větší.

Ochranné pomůcky vás ochrání před úrazem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochranné pomůcky vás ochrání před úrazem

Jaká jsou nebezpečí při práci s křovinořezem?

  • nebezpečí související s pohybem obsluhy po venkovním nezpevněném terénu
  • nebezpečí zasažení částí nástroje do nechráněné části lidského těla
  • poranění o nástroj při převážení, přecházení či prováděné údržbě
  • zasažení obsluhy padajícím keřem, stromem, kamenem nebo jiným předmětem
  • úraz elektrickým proudem 
  • vznícení pohonných hmot
  • otrava výfukovými plyny
  • poškození cizího majetku
  • poranění druhé osoby nebo zvířete

Alespoň některá nebezpečí však můžete zmírnit, a to používáním ochranných pomůcek a dodržováním zásad bezpečnosti práce. 

Při práci s křovinořezem používejte ochranné pomůcky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při práci s křovinořezem používejte ochranné pomůcky

Ochranné pomůcky

1. Pevná a vysoká obuv

Zapomeňte na to, že byste s křovinořezem běhali po zahradě v žabkách nebo populárních kroksech. Základem je mít pevné boty s gumovou podrážkou, a ideálně i vysoké. Nejvhodnější jsou holínky, které zadrží odletující štěrk, větve nebo zeminu, a také nás ochrání před elektrickým proudem, pokud by došlo k poškození stroje nebo přívodního kabelu.

2. Vhodné oblečení

Kraťasy a tílko také nejsou to pravé ořechové. Dlouhé nohavice pochytají stejně jako dlouhé rukávy všechno, co bude okolo vás při práci s křovinořezem létat, a létat toho bude opravdu hodně. Chvilka nepohodlí v teplých dnech bude vystřídána pocitem, že jste se zbytečně nezranili.

3. Ochrana obličeje

Zde můžete volit buď jednodušší variantu, tedy ochranné brýle, ale daleko lepší je celoobličejový štít, který ochrání opravdu každou částečku naší tváře. 

4. Ochrana sluchu

Uši chráníme pevnými sluchátky. Křovinořezy nejsou zrovna nejtišší stroje, naopak jsou velmi hlučné. Snesitelná hladina decibelů je v tomto případě značně překročená a citlivější jedinci mohou mít problémy.

5. Rukavice

Nevěřte tomu, že vás nemůže malý kamínek trefit do odhalené ruky. Může a podle zákona schválnosti se tak stane přesně v momentě, kdy si řeknete, že rukavice jsou zbytečnost.

Dodržování BOZP při práci s křovinořezem jsme si vyzkoušeli na motorovém křovinořezu - HECHT 154. Robustní a výkonný motorový křovinořez se strunovou hlavou a kovovým kotoučem je určen nejen pro náročnější uživatele, ale i pro běžné zahrádkáře. Hmotnost křovinořezu je 8,7 kg bez nástroje a krytu, takže používání popruhů je téměř nutností. Díky pevnému a nastavitelnému dvouramennímu popruhu pro zavěšení je práce s křovinořezem příjemná a zbytečně nevysiluje. Pro pohodlné a bezpečné držení při práci jsou madla rukojeti ergonomicky tvarovaná a opatřená protiskluzovou vrstvou. 
Křovinořez není bezpečný, lehký ani tichý stroj, proto nepodceňujte použití ochranných pomůcek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Křovinořez není bezpečný, lehký ani tichý stroj, proto nepodceňujte použití ochranných pomůcek

Další potřebnou věcí je tzv. postroj, tedy soustava pásů, které si pracovník upevní na tělo pomocí suchých zipů nebo klipsů, a na tento postroj zavěsí křovinořez. Je to malá, ale užitečná pomůcka, jak si ulevit při držení těžkého křovinořezu.

Při práci s křovinořezem tedy jednak dodržujte pravidla bezpečnosti práce s nebezpečnými stroji, a jednak dodržujte správné zásady práce společně s pokyny výrobce, které jsou uvedené v návodu na používání, údržbu a opravy křovinořezu.

Před zahájením práce byste měli zkontrolovat upevnění řezného nástroje a technický stav, a to před začátkem i v průběhu práce. Před zahájením práce prohlédnout ošetřovaný prostor (výmoly, nerovnosti, překážky, kameny, sklo, zbytky pletiva apod.). Při práci zaujmout pevný, stabilní postoj a dodržovat stanovený postup – při vyžínání trávy kývavý pohyb do stran, pohyb zleva doprava k novému záběru, pohyb zprava doleva je vyřezávací. 

Ochrana zraku a sluchu by měla být samozřejmostí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ochrana zraku a sluchu by měla být samozřejmostí

Křovinořez není dětská hračka a ublížit si s ním může nezkušený člověk opravdu hodně a bolestivě. Nepodceňujte nikdy instrukce výrobce ke správnému užívání těchto strojů a stejně tak dodržujte používání ochranných pomůcek.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy; HECHT MOTORS s.r.o., bozpprofi.cz

Publikováno: 4. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová