reklama

Roztomilý medvídek je stejně důležitý jako včely

Čmelák je oblíbené a roztomilé zvířátko, které mají rádi pro jeho vzhled děti i dospělí, A není se čemu divit, však vypadá jako malý medvídek a vydává i podobné zvuky. Málo ale víme o tom, že populace čmeláků je u nás v ohrožení a z původních 30 druhů v ČR už jich několik vyhynulo a další jsou v ohrožení. Jak jim můžeme pomoci?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čmelák je důležitou součástí ekosystému (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čmelák a jeho funkce v přírodě

Roztomilý čmelák má svou důležitou funkci jako skvělý opylovač různých květů, včetně plodin s významem pro hospodářství. Když se samička vrátí do svého hnízda, nese s sebou pyl, který se zachytí na jejím těle a chlupatých strukturách. Při opětovných návštěvách květů přenáší tento pyl na pestík, čímž nastává opylení a oplodnění rostlin. Tento proces aktivně přispívá k reprodukci rostlin a vytváření semen, ovoce a dalších plodů, které jsou pro nás cenné. Díky samotářům máme možnost vychutnávat si rozmanité plodiny a udržovat plodnou biodiverzitu v našich ekosystémech.

Krom funkce opylovače je čmelák také důležitým indikátorem stavu přírody – kde se daří jemu, daří se i veškeré další přírodě. Opylují tak (naši raní i alpští) plodiny, které jsou pro člověka důležité.

Čmelák a včela patří mezi důležité opylovače
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čmelák a včela patří mezi důležité opylovače

Co nezvládnou včely, dovede čmelák

Další výhodou, kterou má čmelák oproti včelám, je to, že létá za větší zimy ještě v době, kdy včely z úlů ještě nevylétají. Čmelák opyluje už od 8 °C, včela až při 15 °C. Existují dokonce i alpské druhy čmeláků, kteří létají při teplotách pohybujících se hluboko pod nulou a najdou v takovém počasí zdroj potravy. Pak také umí opylovat květy, se kterými si jiné druhy neporadí – obvykle rostliny s dlouhou květní trubkou.

Hluchavky jsou jejich oblíbenou potravou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hluchavky jsou jejich oblíbenou potravou

Jak my můžeme pomoci čmelákům?

Pokud chcete naopak vy něco udělat pro čmeláky, aby se pravidelně vraceli, budete to mít jednoduché. Mají totiž poměrně bohatou potravní skladbu, takže nepohrdnou různými přírodními stromy, keři ani rostlinami. Zároveň ale přímo milují i takové rostliny, které pro mnohé z nás mohou být plevelem, například hluchavku – proto buďte při odstraňování plevelu citliví.

Dalším způsobem, jak čmelákům pomoci, je umístění čmeláčích domečků. Ty jsou užitečné hlavně ve městech. V přirozených podmínkách si vystačí s norami v zemi po hraboších nebo myších, s opuštěnými ptačími budkami, usídlí se klidně i ve střešní izolaci nebo dokonce v kopečku trávy.

Čmeláčí domek může stát i na vaší zahradě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čmeláčí domek může stát i na vaší zahradě

Čmelák a jeho chov

Pokud je čmelák vaše oblíbené zvíře, můžete se pustit i do jeho chovu. Jde o koníček jako každý jiný – vyžaduje tedy trpělivost a pevné nervy, protože jsou chvíle, kdy se nemusí dařit ani zkušeným chovatelům. Zároveň chce samozřejmě i váš čas a trpělivost celé rodiny. Když ale vše budete dělat poctivě, bude se vám dařit. Čmeláka se bát s ohledem na jeho žihadlo nemusíte, i když ho může použít i vícekrát, využívá ho pouze ve chvíli, kdy je napaden a brání se.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; dilnahammer.cz

Publikováno: 9. 7. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová