reklama

Čím můžeme ošetřovat zeleninu na záhonech, když nechceme používat chemické přípravky?

Na našich záhonech najdeme nejen sazenice zeleniny nebo vykvetlé okrasné rostliny. Kromě nich se tu prohání také velké množství škůdců, jejichž cílem jsou právě naše výpěstky. Lze je většinou úspěšně likvidovat a eliminovat nejrůznějšími pesticidy, ale použití těchto přípravků znamená zamořit si zahradu chemií. Jsou ale i jiné způsoby, jak své záhony před škůdci ochránit.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ochrana rostlin před škůdci není jen záležitostí chemických postřiků, jde to i ekologicky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ochrana rostlin před škůdci

Zaseli jste si na jaře semínka nebo vysadili sazenice a teď netrpělivě čekáte na úrodu a na rozkvetlou zahradu? Pokud jste dodrželi správný postup a přeje vám počasí, co by vám mohlo vaši radost zkazit? Škůdci. A můžete dát krk na to, že se o to minimálně pokusí. Škůdci, na rozdíl od ptactva nebeského, které neoře a neseje, a přeci živo jest, přijdou na naši zahradu nečekáni, nezváni, a sklidí vmžiku všechno, co jim přijde do cesty.

Snad nejhorší jsou slimáci. Tato na první pohled oslizlá škodlivá stvoření vidíme na našich zahradách a v jejich těsné blízkosti opravdu velmi neradi. I kdyby k nám zavítal byť jen jeden, jediný plzák, zakrátko se to mezi jeho příbuznými a kamarády rozkřikne a všichni se sjedou na hostinu. A že se při ní nežinýrují. Po takovém nájezdu slimáků budeme opravdu rádi, pokud nám nechají alespoň něco.

Slimáci platí za obzvlášť "nenažrané" škůdce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Slimáci platí za obzvlášť "nenažrané" škůdce

Proto je nutné proti nim zasáhnout už při výsadbě. Slimáci s oblibou vyhledávají mladé a křehké lístečky zeleniny, jako je salát, cukety, hrášek, ředkev, ale i okrasné květiny a slunečnice. Nepohrdnou ani čerstvě posečenou trávou či zbytky z kompostu. 

Pokud je sucho, slimáci zůstávají schovaní a ven vylézají pouze ráno a večer, když padá rosa. Ale jakmile udeří deštivé počasí, slimáci zázračně ožijí a je jich všude plno. Zejména pak mezi našimi rostlinami na zahradě.

Zejména pak saláty jsou pro ně vítanou pochoutkou. Protože saláty ale také mají poměrně krátkou vegetační dobu, není možné je ošetřovat chemicky. Chemické přípravky by se nestihly rozložit a konzumovat takto ošetřenou zeleninu je vyslovený hazard se zdravím. Místo toho se zaměříme na biologické a ekologické přípravky.

Místo celé řady chemických přípravků můžeme zkusit biologickou návnadu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Místo celé řady chemických přípravků můžeme zkusit biologickou návnadu
Na trhu je přípravek, který nám se slimáky pomůže. Slimastop ve formě granulované návnady je moluskocidní přípravek s účinnou látkou na přírodní bázi, určený na ochranu jahodníku, salátu, košťálové zeleniny i okrasných rostlin před poškozováním slimáky, plzáky a hlemýžďovitými v záhonech i ve sklenících. Působí jako požerová návnada.

Moluskocid je přípravek na hubení měkkýšů. Většinou se tyto přípravky používají na hubení škodlivých plžů v zemědělství. Ne všechny jsou ale na chemické bázi, nalezneme i celou řadu biologicky odbouratelných přípravků, které nezatěžují životní prostředí a jsou ekologické.

Takové přípravky se vyrábí v podobě granulátu, který jednoduše rozsypeme mezi našimi rostlinkami a necháme slimáky, aby se na nich pěkně popásli. Tyto granule vypadají chutně a po jejich pozření způsobují znehybnění slimáků, načež následuje jejich uhynutí. Nejlepších výsledků je dosaženo aplikací v průběhu mírně vlhkého počasí, kdy jsou slimáci nejaktivnější. 

Granulovaná návnada bude slimákům chutnat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Granulovaná návnada bude slimákům chutnat

Další způsoby obrany před slimáky

Slimáci jsou sice žrouti, ale nesežerou úplně všechno. Nechutnají jim například vysloveně hořké a silně aromatické druhy rostlin. Proto, chceme-li si naše záhony pojistit před jejich apetitem, vysadíme na okraje hořčici, česnek, petržel, pastinák, měsíček, šalvěj, tymián a další aromatické byliny. Kapradí, vratič, řebříček, přeslička nebo pelyněk nám pomohou jako mulč. Nadrcené nebo nahrubo rozsekané rostliny rozsypeme okolo záhonů a na cestičky. Tento mulč ještě můžeme vylepšit drcenými skořápkami.

Osvědčily se také vyvýšené záhony, avšak jejich výška musí být alespoň 50 cm. Okraje těchto záhonů je pak vhodné zahnout (třeba kousky plechu nebo měkkého plastu). Zhruba 30 až 40 centimetrů vysoká bariéra by měla mít zahnutou horní hranu, a to směrem od záhonu a mírně dolů. Slimáci sice umějí výborně lézt nahoru i dolů, ale za roh nebo přes okraj ne.

Provést chemický postřik na dozrávající zelenině je v mnoha případech nemožné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Provést chemický postřik na dozrávající zelenině je v mnoha případech nemožné

A vyzkoušeli jste některou z překážek? Hrubý písek, piliny, ostré kamínky, rozbité skořápky, brusný papír, jehličí, popel nebo vápno jsem jen malým výčtem toho, co slimáci považují za nepříjemné materiály, a kterým se raději vyhýbají. Zelenina pěstovaná bez pesticidů je zdravější, neobsahuje chemikálie a má více živin. Proto bychom měli přemýšlet nad tím, jak zeleninu pěstovat efektivněji, a přitom se snažit minimalizovat použití chemických přípravků.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; Michasa; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 17. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová