reklama

Útokem na zeleninové škůdce

Mšice, molice, ale i slimáci nebo housenky - to všechno jsou škůdci, kteří mají spadeno na naše zeleninové záhony a především na naše výpěstky. Jakmile zeleninu na jaře zasejeme a vysadíme, jsou tu a náramně jim chutná. A tak to se škůdci na zelenině jde prakticky až do doby, než ze záhonů a skleníků zmizí poslední rostlinka. Chtělo by to vymyslet nějaký frontální útok, jak hordy nenasytných potvůrek odstranit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úrodu nám zajistí i včasná likvidace škůdců na zelenině (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se zbavit škůdců na zelenině?

Škůdci na zelenině, na bylinkách nebo okrasných rostlinách jsou noční můrou všech pěstitelů a zahrádkářů. Trápí nás od jara do podzimu a člověk by si řekl, že před nimi není obrany. Omyl, pokud nepodceníme přípravu a ukážeme škůdcům, kdo je tu pánem, máme naději, že v tomto boji nakonec zvítězíme.

Škůdce můžeme rozdělit na dvě skupiny - drobné a pouhým okem téměř neviditelné, a škůdce větší a velké. V té první skupině mají jasné prvenství mšice, v závěsu za nimi to jsou svilušky, puklice, molice, třásněnky nebo nejrůznější brouci. 

Mezi větší škůdce pak zařadíme například slimáky, housenky, vosy a podobně. Velcí škůdci, to jsou pak myši a další hlodavci. My se ale dnes budeme věnovat těm nejmenším škůdům na zelenině.

Rajčata, papriky nebo okurky se vedle sebe snesou a mohou se i navzájem chránit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rajčata, papriky nebo okurky se vedle sebe snesou a mohou se i navzájem chránit

Častí škůdci na zelenině jsou mšice a svilušky

Mšice jsou nejčastější škůdci na zelenině a dalších rostlinách. Jsou velmi malé a často si jejich přítomnosti ani nevšimneme. Napadení proto poznáme hlavně podle pokroucených listů, zdeformovaných plodů nebo podle lepkavé tekutiny pokrývající listy a stonky. A také podle častého výskytu mravenců, kteří se mšicemi vytvářejí společenství.

Mšice likvidujeme pomocí přirozených predátorů, použitím přírodních látek nebo chemických prostředků. Jako prevence zapůsobí, pokud zahradu pravidelně a pečlivě zbavujeme plevele, na kterém se škůdci mohou množit a následně přesídlují na naše okrasné a užitkové rostliny. Na podzim důkladně zryjeme půdu, čímž odstraníme kukly, které zde chtějí přezimovat.

Svilušky jsou další škůdci vyskytující se na zelenině. Jsou to drobní roztoči, kteří napadají venkovní i pokojové rostliny. Daří se jim zejména za horkého a suchého počasí. Velké škody mohou páchat ve sklenících, kde se díky teplotě množí nepřetržitě celý rok. Svilušky jsou pouhým okem obtížně odhalitelné, na jejich zpozorování budeme potřebovat lupu. Na likvidaci můžete použít chemické prostředky, insekticidní prostředky na přírodní bázi, aplikovat přirozeného predátora (draví roztoči, berušky a vosičky), cibulový nebo heřmánkový odvar. Regulace vlhkosti ve sklenících je účinná prevence. Pokud máme svilušky v bytě, stačí snížit teplotu a zvlhčit vzduch.

Pokroucené listy, ztráta pigmentu nebo pavučinky, to jsou časté příznaky výskytu škůdců
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokroucené listy, ztráta pigmentu nebo pavučinky, to jsou časté příznaky výskytu škůdců

Spoustu polétavých škůdců dokážou odhalit žluté lepové desky. Žlutá barva je pro mšice i další drobný hmyz něco jako Chanel č. 5 pro dámy. Neodolají a lepové desky pak vydají jasné svědectví o přítomnosti škůdců. Podle toho potom můžeme volit účinnou látku, která je z našich zahrad a skleníků vystrnadí. Lepové desky umisťujeme mezi rostliny, abychom škůdcům co nejvíce usnadnili jejich nález.

Postřiky chemické i biologické můžeme použít buď již připravené, nebo si je můžeme namíchat podle potřeby. Tyto přípravky se rozmíchávají ve vodě za použití mechanického nebo automatického postřikovače.

Lepové desky odhalí výskyt škůdců ve skleníku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepové desky odhalí výskyt škůdců ve skleníku

Nezaměřujeme se také pouze na přípravek, který likviduje jen vybraný druh škůdců na zelenině, ale volíme spíše komplexní preparát, který obsáhne co největší množství a co nejvíce druhů. Při ošetřování postřikem se snažíme vždy zacílit na celé rostliny z horní i spodní strany.

Proti celé škále škůdců na zelenině jsme vyzkoušeli přípravek CAREO koncentrát. Jedná se o přípravek na ochranu rostlin, který účinkuje proti savým a žravým škůdcům okamžitě jako kontaktní, ale i dlouhodobě systémový insekticid (cirkuluje v rostlině). Jeho účinná látka je obsažena i v nových přírůstcích. Koncentrát se aplikuje ve vodném roztoku na rostlinách jak venku, tak i uvnitř ve sklenících a zimních zahradách. Pozitivní zprávou je, že zatočí se všemi odolnými škůdci.

Přípravky na hubení škůdců na zelenině používáme ihned, jakmile objevíme první škůdce nebo příznaky jejich výskytu na rostlině. Většina přípravků se dá použít i preventivně. Pokud budeme výskyt škůdců řešit až v době, kdy zelenina dozrává, vsadíme spíše na biologické přípravky, které zaručí poživatelnost našich plodin i po ošetření.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna, Michasa, spotrebitelov.cz

Publikováno: 20. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová