reklama

V létě je ten správný čas prořezat stromy

I v létě je ten správný čas na řez stromů. Věnujte v tomto ohledu svou pozornost zejména peckovinám a jádrovinám, kterým řez v tomto období pomáhá zejména s upevněním zdravotního stavu a lepším kvetením v dalším roce. Jak takový řez u jednotlivých druhů stromů provádět?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Letní řez stromů je také potřeba (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co přinese letní řez stromů?

Kterému ovoci letní řez stromů určitě prospěje? V létě je vhodná doba především pro řez peckovin. Je ale vhodné provést také řez jádrovin, tedy jabloní a hrušní, u kterých letní řez podporuje kvetení v příštím roce. Dále se tímto řezem podpoří zdravotní stav dřevin – prosvětlí se tím koruna, stává se vzdušnější, což pomáhá tomu, aby se na ní nevyskytovaly houbové choroby. Krom toho se odstraní také větve staré, poškozené, ale také ty, které se kříží nebo jsou jinak nežádoucí.

Třešně můžete řezat i s plody na větvích
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Třešně můžete řezat i s plody na větvích

Řez stromů – peckovin

Máte na zahradě peckoviny? Řez stromů vás čeká v každém případě. Třešeň můžete oříznout nejlépe po odplození, ale můžete se pustit do řezu ještě ve chvíli, kdy jsou na nich plody, které nemůžete nebo už nechcete zužitkovat. Snažte se přitom provzdušnit korunu - odřezávejte konkurenční výhony, případně výhony, které jsou v ostrém úhlu větvení, ty by se mohly časem odlomit. Dále odstraňujte mrtvé a napadené větve.

Broskve řez uvítají
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Broskve řez uvítají

Broskve tvoří plodonosný obrost a plodné výhony, které dělíme na pravé a nepravé. Pravé poznáte podle toho, že v místě plodu máte na obou stranách listové pupeny a listy, které dobře vyživují plod. A u nepravých jsou na stromě většinou pouze květy a listy jsou dál na větvi. Snažte se řezem udržovat poměr tak, aby pravých výhonů zůstalo na stromě více jak nepravých, protože ty strom příliš vyčerpávají.

U švestek je potřeba prosvětlit korunu a odstranit obrosty od báze kmene. Obnáší to opětovně odstranění starých a nemocných větví, vlků, což jsou větve rostoucí ze starého dřeva do koruny, upravit je potřeba i křížící se nebo souběžně rostoucí větve.

Z jádrovin odstraňte vlky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z jádrovin odstraňte vlky

Řez stromů - jádrovin

U jádrovin lze provést řez stromů už červnu nebo červenci, a to vylamováním vlků. Vylamování vlků je odstraňování mladých a ještě dužnatých výhonů, které vznikly po odstranění větví v zimním řezu (případně po radikálním zmlazení koruny). Se samotným řezem začněte v průběhu srpna, v období, kdy letorosty dokončí svůj růst, tedy na konci větve se udělá koncový pupen. V tuto chvíli můžete postupovat stejným způsobem, jako jste dělali zimní řez - to znamená prosvětlovat korunu.

Snažte se dostat větvení co nejvíce do vodorovné polohy a prosvětlovat strom tak, aby se dostalo co nejvíce světla k plodům. V případě, že byste chtěli větve pouze zkrátit, řezejte na čípek, tedy odřízněte větvičku nad posledním, plně vyvinutým pupenem (takovým, který jde do strany a ne dovnitř koruny). Samozřejmě odstraňte také nemocné i napadené větve. Často jde o padlí, které se vyskytuje v případě příliš hustého větvoví, kdy se zde drží vlhkost. Tímto řezem zajišťujete, aby do příštího roku strom vytvářel květní pupeny více než pupeny růstové a listové.

Tip: Je vhodné si během přechodů k jednomu stromu od druhého desinfikovat své nářadí. Tím zmenšíte riziko přenosu virových chorob.

Zdroj info: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 21. 8. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová