reklama

Komunitou podporované zemědělství může vzniknout i ve vaší ulici

Setkali jste se už s pojmem komunitou podporované zemědělství? Je to takový systém prvobytně pospolné společnosti, kde skupina lidí využívá výpěstky jednotlivce v symbióze. Tedy správněji řečeno - zemědělec vypěstuje a zásobuje skupinu obyvatel svými přebytky. Vyzkoušejte si takové komunitní zemědělství také a buď začněte pěstovat nejen sami pro sebe, nebo si najděte svého lokálního zemědělce. Tímto způsobem lze pěstovat zeleninu, ovoce a další zemědělské plodiny.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přejděte na komunitou podporované zemědělství (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co je to komunitou podporované zemědělství? Lze takto pěstovat zeleninu?

Na začátku byla myšlenka jiného způsobu pěstování zeleniny a dalších zemědělských plodin jako reakce na obavy ohledně bezpečnosti potravin a urbanizaci zemědělských ploch. Z USA se tento nápad rozšířil i do Evropy a v současnosti se s ním setkáváme i u nás. 

V České republice vznikají tyto komunitní zemědělské "spolky" především v reakci na ovládnutí produkce a distribuce potravin několika velkými korporacemi, které mnohonásobně generují svoje zisky bez ohledu na půdní zátěž, biologickou rozmanitost či etiku k lidem a zvířatům. Takové velkoplošné pěstování zemědělských plodin jde nezbytně ruku v ruce s mechanizací, a tím i spotřebou fosilních paliv, použitím průmyslově vyráběných hnojiv a celkově s neekologickým chováním se k přírodě.

Plodiny se pěstují podle požadavků odběratelů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plodiny se pěstují podle požadavků odběratelů

Oproti tomu komunitou podporované zemědělství spolupracuje s místními zemědělci a drobným pěstiteli, především z ekologických statků. Díky tomu se pak dobře daří udržovat jak životní prostředí, tak zdraví konzumentů a zároveň se tímto způsobem zajišťuje takovým zemědělcům přijatelný a slušný výdělek.

Jak získat odběratele?

Nejjednodušší způsob, jak pěstovat zeleninu, je oslovit nejbližší skupinu přátel či sousedů a vysvětlit jim myšlenku komunitou podporovaného zemědělství. Vše je pak o domluvě. V určitý čas, který vyhovuje oběma stranám, si odběratelé dojdou na smluvené místo a vyzvednou si výpěstky, které potřebují. 

Kromě toho se odběratelé mohou významně podílet na skladbě pěstovaných produktů, kdy si dohodnou, který druh zeleniny či jiných plodin by využili v kuchyni. Obecně takový zemědělec začíná nejprve s jednoduchými druhy zeleniny, jako jsou saláty, ředkvičky a bylinky, postupně se pak sortiment rozšiřuje a do výpěstků se může řadit i ovoce a náročné druhy zeleniny.

Zálivka se velké většině provádí ručně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zálivka se velké většině provádí ručně

Jak získat svého zemědělce pro pěstování zeleniny?

Pokud bychom chtěli odebírat zeleninu a další plodiny právě z komunity podporovaného zemědělství a neznáme nikoho ze svého okolí, kdo se touto problematikou zabývá, můžeme se podívat na internetu, kde existují speciálně připravené mapy. Pomocí aplikací se může každý přihlásit. Hledat budeme ekologické farmáře, lokální farmáře nebo přímo komunity podporující zemědělce. V České republice je jich zmapováno více než 100.

Kromě již zmíněného pěstování zeleniny se takoví zemědělci zaměřují i na lokální chov drobného hospodářského zvířectva, takže od nich můžeme odebírat i domácí vejce od podomácku chovaných slepic, kachní vejce, ale i králíky, brojlery nebo husy a kachny pro přímou konzumaci.

V komunitním zemědělství mají místo i drobná hospodářská zvířata
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V komunitním zemědělství mají místo i drobná hospodářská zvířata

Drobní zemědělci, podporující ekologický způsob pěstování plodin, se obejdou bez většiny mechanizace. K práci jim postačí běžné zemědělské náčiní, které nepotřebuje elektřinu nebo fosilní paliva, a tím šetří svou kapsu i planetu.

Používání zahradních nůžek k pravidelnému zastřihování trvalek a ovocných stromů, zvadlých květů nebo stříhání dlouhých a vzpurných větví keřů podporuje zdraví rostlin a zároveň osvěžuje celkový vzhled vašeho dvora a zahrady. Zahradní nůžky se také výborně hodí ke stříhání bylinek, salátů a dalších druhů zeleniny, které nechceme neopatrným trháním poškodit. Třeba dvoučepelové zahradní nůžky L PowerGear™ X-series s nízkým třením odolávají rzi, zvyšují výkon na páce, umožňují hladší střih a snižují zanášení. Ergonomicky tvarovaná rukojeť přirozeně padne do ruky.

Sklízí se ručně, bez použití mechanizace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sklízí se ručně, bez použití mechanizace

Tento systém pěstování zeleniny a dalších rostlin je oboustranně výhodný. Zemědělec vyprodukuje určitý objem zemědělských plodin, které spravedlivě rozdělí do přepravek nebo bedýnek, a konzument si je odnese domů. Neplatí tak za každou plodinu zvlášť jako v obchodě, ale kupuje za celkovou cenu určité množství různých plodin. Zemědělec tak má jednak výdělek a jednak jistotu, že žádný z jeho výpěstků nepřijde nazmar.

Komunitou podporované zemědělství je výhradně ekologické. Není potřeba zde dosahovat enormních zisků při sklizních, a není tedy ani potřeba půdu zatěžovat průmyslovými hnojivy nebo pesticidy. Zemědělec se vyhýbá také geneticky modifikovaným plodinám a pěstuje zeleninu a další plodiny v souladu s přírodou. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno, Fiskars, kpzinfo.cz

Publikováno: 24. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová