reklama

Některé rostliny ze zahrady namnožíte řízkováním, pozor ale na zásadní chybu

V průběhu léta můžeme kromě běžných zahradních prací také provádět rozšiřování výčtu svých výpěstků. Tentokrát se podíváme na to, jak množit rostliny, zaměříme se především na metodu řízkování. Také se podíváme na nejčastější chyby.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak množit rostliny? Ideálně, pokud to je možné, řízkováním, které je snadné a rychlé (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak množit rostliny: Řízkování představuje efektivní způsob

Větu „jak množit rostliny“ zmiňuje spousta z vás, přitom hledáte na internetu, v knížkách, kde je nespočet informací, a hledáte snadnou techniku, která je určená i nezkušeným, začínajícím pěstitelům. Řízkování je velmi oblíbeným způsobem a při jeho využití je zapotřebí hlavně ostrého nože nebo zahradnických nůžek.

Před započetím řízkování je nutné si vybrat silné a zdravé mateční rostliny s dostatečně narostlými vrcholovými částmi, díky kterým se vám podaří rostliny rozmnožit. Pozor na nemocné nebo poškozené kusy, které se pravděpodobně neujmou, protože nebudou mít dostatek síly na tvorbu kořenového systému.

Ostrý nástroj zvýší šanci na úspěch

Vrcholové řízky se nejčastěji odebírají u pelargonií, perovskií, motýlích keřů nebo okrasných či užitkových druhů batátů, které si chcete namnožit. Z drobného ovoce se metoda řízkování úspěšně používá například u rybízu, avšak dřevité stonky je vhodné potřít práškovým stimulátorem. Podobně to lze využít třeba u okrasné vrby, která bývá součástí venkovských zahrad.

Při řízkování vždy používejte ostré nástroje a konce rostlin desinfikujte – třeba dřevěným uhlím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při řízkování vždy používejte ostré nástroje a konce rostlin desinfikujte – třeba dřevěným uhlím

Základním předpokladem, jak množit rostliny s úspěchem, je vlastnictví ostrého nástroje, tedy zahradnických nůžek či nože. Čistý a přesný řez zvýší šanci na úspěšnost této metody. Provedení řezu tupými zahradnickými nůžkami naopak zvyšuje šance na napadení rostlin hnilobou nebo jinými houbovými chorobami. Po ustřižení  části rostliny odstraňte spodní listy. Druhy s měkkým stonkem, jako jsou například batáty nebo pelargonie, velmi snadno zakoření ve vodě bez nutnosti využití stimulátoru. Zhruba po měsíci mají nařízkované kusy dostatečně vyvinuté kořeny, proto je přesaďte do květináče.

Sázení řízků révy vinné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sázení řízků révy vinné

U dřevitých řízků je však využití stimulátoru prakticky nezbytné. Rostliny, které takto množíte, rovnou zasaďte do nádoby se zahradním substrátem a pravidelně zalévejte. Nové kusy nikdy nedávejte na přímé slunce, ideální je rozptýlené světlo nebo polostín.

Další možností, jak množit rostliny, je využití hřížení, které se používá především u rostlin s dřevitými stonky. Zde se jeden ze stonků ohne k zemi a zasype půdou, do které následně rostlina nový kořenový bal. 

Zdroj informací: idnes.cz

Publikováno: 29. 8. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Radoslav Ptáček, Jaromír Malich