reklama

Investujte do výživy rostlin, námaha se vám mnohonásobně vrátí

Příroda je mocná čarodějka, ale občas to chce jí pomoci – třeba při výsadbě stromů, keřů a dalších rostlin, aby dobře zakořenily a prospívaly. Taková výživa rostlin je v některých případech nezbytná. Nemusíme ale sahat po chemických přípravcích, stejnou službu udělají i přípravky na zcela přírodní bázi.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výživa rostlin, to nejsou jen chemické přípravky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výživa rostlin 

Výživa rostlin je přijímání všech látek potřebných pro zdravý vývoj rostliny. Mezi tyto látky a faktory lze řadit i světlo a teplo, primárně však jde o látky jako minerály, stopové prvky a vitaminy. Všechny tyto látky (ve formě chemických prvků) rostliny potřebují, aby se jim dobře a správně vyvíjel kořenový systém i nadzemní části. Přežití všech rostlin závisí na vyváženém příjmu a výdeji vody buňkami.

Tyto látky, které rostliny potřebují, můžeme rozdělit na makrobiotické a mikrobiotické. Mezi makrobiotické patří tyto prvky:

  • voda
  • uhlík
  • kyslík
  • dusík
  • vápník
  • draslík
  • hořčík
  • síra

Jsou to prvky, bez kterých rostliny nebudou prospívat a většinou uhynou. Tyto prvky jsou navíc podílově ve výživě rostlin zastoupeny markantně a jakýkoliv výkyv v příjmu těchto prvků znamená problém ve vývoji rostliny.

Mikrobiotické prvky jsou neméně důležité, a ačkoliv je jejich výskyt ve výživě spíše stopový, neznamená to, že se rostliny bez nich obejdou. I zde platí, že absence těchto prvků vede k deformacím a nesprávnému vývoji rostlin. Patří sem například: 

  • síra
  • chlor
  • železo
  • mangan
  • měď
  • zinek

Aby se rostliny správně vyvíjely, kvetly a plodily, můžeme je podpořit tzv. rostlinnými biostimulanty. Rostlinné biostimulanty obsahují přírodní mikrogely, které zadržují vodu v půdě, a půdní smáčedla, která zabraňují vypařování vody z půdy. Jsou to biologicky aktivní látky získané z přírodních materiálů. Mohou podpořit růst rostlin nebo posílit jejich obranyschopnost vůči různým stresovým faktorům. 

Biostimulanty neobsahují nijak zvlášť vysoké procento aktivních látek, takže nemohou být považovány ani za hnojiva, ani za prostředky na ochranu rostlin. Je to samostatná skupina přípravků, určených pro výživu rostlin.

Máte pocit, že vaše stromy neprospívají tak jak by měly? Možná potřebují pomoci. ESCUBE GARDEN stromy je komplexní pomocný prostředek určený k vysazování a údržbě okrasných stromů, keřů a trvalek. Zlepšuje vitalitu rostlin za běžných podmínek i za sucha, podporuje klíčivost, zakořenění a rozvoj kořenového systému, zlepšuje příjem a využití živin a snižuje spotřebu závlahové vody a hnojiv.

Kromě výživy stromů a keřů budeme obdobnou péči věnovat i dalšímu ovoci a zelenině, a také trávníku. 

Výživa, aplikovaná na sazenice zeleniny, zajistí lepší úrodu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výživa, aplikovaná na sazenice zeleniny, zajistí lepší úrodu

Ať už mluvíme o výživě ovoce a zeleniny, stromů a keřů nebo trávníku, jedná se o komplexní pomocný prostředek určený k vysazování, regeneraci a péči o tyto rostliny, pěstování, a pomocný prostředek určený k setí, údržbě a revitalizaci okrasných trávníků. Aktivní složky, obsažené v přípravcích na výživu rostlin, ovlivňují metabolismus rostliny a spouštějí procesy, které obecně zlepšují její růst a zdravotní stav.

Praktičtější je proto používat komplexní přípravky, které nahrazují několik jednoúčelových samostatných přípravků. Používáním biostimulantů, potřebných k výživě rostlin, výrazně snížíme  spotřebu vody, kterou potřebujeme k pravidelné zálivce. 

I stromy a keře ocení výživu pro rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I stromy a keře ocení výživu pro rostliny

Výhodou je, že tekuté přípravky na výživu rostlin lze používat od jara do zimy. S první dávkou na jaře pomůžeme rostlinám lépe snášet přípravky na hubení škůdců. Letní aplikace výživy znamená dosažení lepší a větší úrody. Na podzim podpoříme vývoj kořenového systému a lepší zakořenění sazenic. V zimě používáme výživu ve sklenících, kde zvýšíme úspěšnost pěstování sazenic a přísad, a zlepšíme využití použitého hnojiva.

Díky biostimulantům je možné dosáhnout až o 85 % lepšího nárůstu zelené hmoty, zlepšení klíčivosti semen a zesílení kořenového systému až o 75 %, zvýšení vitality rostlin v období klimatického stresu až o 60 % a efektivnější využití srážkové vody a snížení množství závlahy až o 50 %.

Aplikovat můžete jak formou zálivky, tak formou postřiku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aplikovat můžete jak formou zálivky, tak formou postřiku

Výživu rostlin v podobě rostlinných preparátů můžeme aplikovat jak formou zálivky, tak formou postřiku. V období déletrvajícího sucha dáme přednost výživě v zálivce, při výsadbě semen a cibulí uplatníme biostimulanty jako mořidlo. V ostatních případech použijeme postřik.

Tip redakce:

Pokud vám zbyde tekutá výživa rostlin, rozhodně ji nevyhazujte. V naředěné formě s vodou v poměru 1:200 ji můžete použít jako zálivku do kompostu.

Pokud budeme výživu rostlin aplikovat ve formě postřiku, využijeme k tomu spíše den, kdy je polojasno nebo zataženo. Na plném slunci může dojít ke znehodnocení přípravku a biostimulanty v něm obsažené nebudou dostatečně účinné.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; ESCUBE, s.r.o.; ibot.cas.cz

Publikováno: 3. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová