reklama

Jakou péči věnovat okrasným travinám na podzim?

Okrasné traviny jsou nedílnou součástí mnoha zahrad. Nejenže jsou opravdu krásné, ale zároveň jsou to rostliny, se kterými nebudete mít téměř žádnou práci. Jak se o ně postarat na podzim? Je potřeba je stříhat, nebo ne? Přečtěte si, jak je to s péčí o ně před zimou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Traviny jsou na péči nenáročné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Traviny v našich zahradách

Okrasné traviny představují fascinující a esteticky působivou skupinu rostlin, která získává stále větší popularitu v zahradním designu. S jejich různorodými texturami, barvami a tvary přinášejí do zahrad a venkovních prostorů unikátní hru kontrastů a pohybu. Od jemných a vzdušných trav, po vzpřímené, impozantní trsy okrasné trávy nabízejí širokou paletu možností pro různé styly úprav a kompozice. Bez nadsázky lze říci, že okrasné trávy dokáží vnést do zahrady dotek divoké přírody i sofistikované elegance.

Traviny mají mnoho podob
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Traviny mají mnoho podob

Stříhat traviny na podzim – ano, nebo ne?

Poslední dobou se okrasné traviny stávají ozdobou mnoha zahrad. Navíc udělají parádu nejen přes své vegetativní období, ale také v zimě. V rámci podzimní péče je totiž vhodné nestříhat je až těsně u země, aby bez problémů přečkaly zimu. Duté stonky traviny jsou totiž skvělým prostorem pro vnikání vody, vlhkosti, které způsobí jejich uhnití. Staré listy pak vytvářejí jakousi ochrannou izolaci a rostlina nezmrzne. Pokud je travina na poškození mrazy více náchylná, je vhodné ji přikrýt chvojím či jinak chránit.

Jak traviny na podzim upravit?

I když byste traviny na podzim stříhat neměli, přeci jen jim nějakou péči dopřejte. Můžete v tomto období ostříhat suchá květenství, i když i ta můžete ponechat a kochat se jimi ještě až do jara, případně je můžete využít jako sušenou dekoraci do vázy. Dále je vhodné je svázat zhruba v jedné třetině výšky, a to pevně provázkem – týká se to především ozdobnice, pampové trávy, prosa nebo třtiny. Listy tak budou hezky držet pohromadě ve snopech, vytvoří se originální dekorace na zahradu a tato úprava ještě zajistí, že se do středu nebude dostávat tolik vody. Další okrasné trávy ve své impozantní výšce ještě navíc pokryté sněhem, ledem či jinovatkou budou stále úchvatnou podívanou.

Na podzim stačí ostříhat suchá květenství
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim stačí ostříhat suchá květenství

Budete traviny a jejich květy stříhat a svazovat?

Pokud se rozhodnete květy, kterými se pyšní traviny, ostříhat, můžete se do toho směle pustit. Květy stříhejte těsně nad listy. Pak si vezměte k ruce provázek, hodí se přírodní barvy, ale můžete sáhnout i po něčem extravagantnějším. Celý trs trávy obejměte, lehce ho stočte a svažte pevně provázkem. Nemusíte se bát, že byste rostlinu poničili, na jaře ji stejně budete radikálně zkracovat. Trs můžete svázat jak v horní třetině, tak i podruhé níže, pokud máte traviny opravdu vysoké.

Některé traviny je třeba na zimu svázat do snopů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé traviny je třeba na zimu svázat do snopů

Jak naložit s nízkými okrasnými travinami

Pokud máte v zahradě i nižší okrasné traviny, bude podzimní péče o ně trochu jednodušší, pokud jsou mrazuvzdorné. Nemusíte se o ně vlastně v podstatě starat. Pouze pokud bydlíte v místech s vyšší nadmořskou výškou, je vhodné je přikrýt chvojím, listím či slámou, aby byly chráněné před velkými mrazy.

Výběr správných nástrojů

Před zahájením střihu a úprav travin je klíčové zajistit si k práci správné náčiní. Mezi základní nástroje patří ostré zahradní nůžky, ruční nůžky určené k sekání trávy a v případě potřeby i specializované nástroje vyvinuté pro stříhání trávy. K ruce se vám bude hodit také brousek, protože v případě stříhání většího množství se břity rychle tupí – ostré náčiní vám zajistí čistý řez bez poškození rostliny.

Zdroj informací: prozeny.cz; denik.cz

Publikováno: 5. 9. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová