reklama

Bohatou úrodu třešní si zajistěte už na podzim

Je třeba pečovat o třešně na podzim? Podzimní období má zásadní význam při péči o vaše ovocné stromy, včetně třešní. Především nabízí výbornou příležitost k prevenci proti jednomu z největších nepřátel třešní a dalších stromů – vrtulím. Tito drobní, avšak destruktivní škůdci mohou způsobit závažné poškození plodů a mohou také oslabit samotný strom. Máme pro vás tipy, jak ochránit třešně před vrtulemi a zajistit zdravé plody v následujícím roce.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chraňte třešně na podzim před červivostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro dobrou úrodu chraňte třešně na podzim

Správný zahradník má být připravený, a platí to i v případě ovocných stromů. Pokud si vezmete do parády třešně na podzim, můžete se zbavit jednoho ze škůdců, který pak na úrodě umí napáchat značné škody – je jím vrtule třešňová.

Třešně na podzim postihuje červivost

Už třešně na podzim jsou napadány vrtulí třešňovou, která způsobuje červivost. Jde o zhruba 4 mm velkou mouchu černožlutého zbarvení s průhlednými křídly s pruhy, která je nerozšířenějším škůdcem třešní a také způsobuje největší škody. Samičky kladou na žloutnoucí třešně vajíčka, která přezimují v pupáriích a líhnou se v květnu až červnu následujícího roku. Nové samičky následně kladou vajíčka do plodů. Vylíhnuté larvy v nich přežívají zhruba 3 týdny, pak padají na zem, v půdě se kuklí a začnou se vyvíjet při teplotě 7 °C.

Vrtule třešňová páchá velké škody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vrtule třešňová páchá velké škody

Jak plody napadené vrtulí poznáte?

Třešně či višně napadené vrtulí poznáte snadno – vnitřek plodů měkne a hnědne, ve vlhkém počasí také začíná hnít. Uvnitř pak najdete bílou larvu, která dužinu požírá, a plody tak znehodnocuje.

Lepové desky mohou třešně ochránit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lepové desky mohou třešně ochránit

Jak se vrtulím bránit bez chemie?

Chcete-li to zkusit s vrtulemi přírodní cestou, můžete použít žluté deskové lapače. Ty jsou opatřeny z jedné strany lepidlem a mušky se na ně zachytí. Důležité je ovšem jejich umístění – protože vrtule létají do stromů od země, je třeba desku ohnout protilehlými rohy k sobě, v podstatě do tvaru válce, a to lepivou stranou ven. Tu pak připevněte do koruny tak, aby se na ně při větrném počasí nezachytávaly listy, neplnily by pak svou funkci. Na každý 1 metr výšky byste pak měli umístit dva takové lapače, a to z východní, jižní a západní strany, ze severu vrtule běžně nelétá.

Pomoci může také zrytí země pod stromy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomoci může také zrytí země pod stromy

Plody sbírejte a likvidujte, na pomoc vezměte i rýč

Pokud už k napadení vrtulí dojde, je vhodné všechny napadené plody sesbírat, a to i ty spadané na zemi, a zlikvidovat je v bioodpadu či spálením. Zem pod třešněmi můžete také v době, kdy se líhnou dospělci, pokrýt fólií, která zabrání škůdcům vyletět, nebo půdu kolem stromů zrýt do hloubky 5 až 10 cm – larvy se tak dostanou na povrch, kde je najdou ptáci nebo je zlikviduje nepříznivé počasí.

Využijte vápno a sázejte vhodné odrůdy

Další možností, jak se vrtuli bránit, je bílení kmenů stromů vápnem. Stejně to dělali i naši předci. Vápno je pak také vhodné rozsypat kolem stromů, to pak způsobí úhyn líhnoucích se vrtulí z kukel. Posyp se ovšem provádí brzy na jaře. Další možností je také výsadba raných odrůd, které dozrávají ještě předtím, než se vrtule vůbec vyvíjí a začínají škodit.

Ve vážných případech využijte insekticidy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve vážných případech využijte insekticidy

Když už není zbytí, třešně na podzim ochrání chemie

Při rozsáhlých škodách způsobených vrtulemi někdy nezbývá, než sáhnout po chemických prostředcích. Na třešně na podzim můžete využít vhodné insekticidy, a to v případě, že se u vás vyskytují tito škůdce ve velkém rozsahu za poslední dva roky. Obecně se insekticidy aplikují těsně po od odkvětu, a to alespoň dvakrát v 10denních intervalech. Při volbě vhodné doby postřiku se můžete v tomto případě orientovat jednoduše – postřik aplikujte ve chvíli, kdy u vás v okolí začíná kvést černý bez. Použít můžete přípravky jako Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC, Spintor a další.

Zdroj informací: krejsashop.cz; levnepostriky.cz

Publikováno: 12. 9. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová