reklama

Postrach ořešáků dorazil i k nám

Hmyzí škůdci jsou obávanou pohromou pro každého zahrádkáře. V posledních letech se u nás stále častěji objevuje nový invazivní druh, který se jmenuje vrtule ořechová. Ohrožuje ponejvíce cennou úrodu vlašských ořechů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi hmyzími škůdci máme nový přírůstek – vrtuli ořechovou (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hmyzí škůdci mají novou posilu

Drobný, ale nebezpečný hmyzí škůdce, vrtule ořechová, k nám dorazil ze Severní Ameriky podobně jako třeba mandelinka bramborová. Za její rozšíření může stejně jako v jiných případech intenzivní mezinárodní přeprava a to, že u nás panují podobné klimatické podmínky jako v jeho původní domovině. Vrtule ořechová se v Evropě začala objevovat poprvé před necelými 40 lety a v roce 2017 byla poprvé zjištěna u nás na jižní Moravě, nedaleko rakouských hranic. Přirozeným způsobem se vrtule ořechová šíří do okolí rychlostí několika desítek kilometrů za rok, ale pokud infikované ořechy napadají třeba na vlak, dostanou se rychle na vzdálenost několika set kilometrů.

Pokud včas podchytíte výskyt vrtule ořechové, dočkáte se bohaté a zdravé úrody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud včas podchytíte výskyt vrtule ořechové, dočkáte se bohaté a zdravé úrody

Vrtule ořechová je 4 až 6 mm velká žluto-oranžová muška s tmavými pruhy na průhledných křídlech. Ty se vyskytují i na křídlech dalších vrtulí, třeba té třešňové, která se u nás objevuje velmi často a není považována za nový invazivní druh. „Ořechovou“ příbuznou od ní odlišíte podle žluté barvy těla a zelených očí. A hlavně podle toho, že se objevuje především na ořešácích. Nicméně pokud jsou v jejich blízkosti například broskvoně, v ohrožení jsou i ony.

Přežijí i několik let

Tento hmyzí škůdce vytváří jednu generaci za rok. Nejčastěji jsou vrtule k vidění v červenci a v srpnu (ale aktivní bývají až do října), protože právě tehdy poletují samičky kolem dozrávajících vlašských ořechů a vpichují do jejich zelených slupek vajíčka. Těch může být v jedné snůšce až kolem 20, jsou oválná, velká asi 1 mm a mají bílou barvu.

Už za týden se z vajíček líhnou beznohé a bezhlavé larvy, které se vyvíjejí v zelené slupce a postupně ji ničí, protože si v ní vyžírají chodbičky a znečišťují slupky svými výkaly. Do skořápky sice neproniknou, ale ořech je znehodnocen a předčasně padá ze stromu. Jen v případě, že samičky vrtulí nakladly vajíčka až ke konci léta, nejsou ořechy tolik poškozené a stihnou dozrát. Takové plody zkontrolujte, a pokud se v nich nevyskytuje plíseň, můžete je konzumovat.

I napadené ořechy můžete konzumovat, zkontrolujte ale jejich jádra
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I napadené ořechy můžete konzumovat, zkontrolujte ale jejich jádra

Larvy vrtulí žijí ve slupkách někdy až 5 týdnů a vyrostou asi na délku 13 mm. Změní také barvu na žlutou. Poté opustí plod, který je už většinou spadlý na zem, a zavrtají se do půdy. V mělké vrstvě pod povrchem přezimují ve formě tzv. pupária, které je hnědé a měří asi 5 mm. Z pupária se pak na počátku dalšího léta vylíhnou noví hmyzí škůdci, nové vrtule. Někdy ale vydrží pupárium pod zemí i několik sezón, a teprve pak vylétne. To, že vrtule zaútočila na vaše ořešáky, poznáte tak, že na zelené slupce objevíte zřetelný vpich. Okolo něj začne slupka postupně černat a měknout a černé skvrny na ní zůstávají.

Braňte se všemi prostředky

Vrtule naštěstí patří mezi hmyzí škůdce, před nimiž existuje poměrně účinná ochrana a prevence. Mušky lze lapit přímo na stromech pomocí lepových pastí. Zatím u nás nejsou v prodeji ty určené přímo na vrtuli ořechovou, ale postačí vám běžně používané žluté s čtvercovým tvarem. Koupíte je například jako lapače na vrtuli třešňovou.

Larvy obaleče jablečného mají na rozdíl od larev vrtule hlavičku a nožičky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Larvy obaleče jablečného mají na rozdíl od larev vrtule hlavičku a nožičky

Jakmile objevíte na lapači vrtuli ořechovou, je na místě nasadit postřik, například s obsahem přírodní látky Spinosad, která je proti vrtulím ořechovým velmi účinná. Myslete i na likvidaci pupárií, a to tak, že zemi pod napadeným ořešákem důkladně rozryjte do hloubky. Spadané ořechy nenechávejte pod stromem, průběžně je sbírejte a likvidujte – nejlépe je palte, nebo alespoň zakopejte někde v odlehlém koutě zahrady hodně hluboko.

Co byste ještě měli vědět:

  • Červíci pod ořechovou slupkou nemusí nutně patřit vrtulím ořechovým, ale také zelenušce nebo obaleči jablečnému. Ale například zelenušky napadají jenom ořechy s tlející slupkou, kdežto larvy vrtule se „specializují“ na zdravou tkáň. Larvy zelenušek se kuklí přímo na ořešáku, kdežto vrtule pod zemí. Rozeznáte od sebe i larvy vrtulí a obaleče: ty jeho mají hlavu a nohy.
  • Někdy mají ořechy hnědou slupku, ale nenajdete v nich žádné červy. Pak se nejspíš jedná o houbové onemocnění, tzv. antraknózu ořešáků.
  • Pokud máte na stromě ještě část úrody, která nevykazuje známky velkého poškození, skliďte ji co nejdříve, abyste zachránili alespoň její část.

Zdroj informací: agromanual.cz; pasti.cz; eagri.cz

Publikováno: 16. 9. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Šárka Miškovská, Romana Slaninová