reklama

Lze robotické sekačce vysvětlit, kam smí jezdit a kam ne?

Robotická sekačka je báječný vynález, který nám ušetří spoustu času se sekáním trávy. Jezdí si sama, kam potřebuje, a když jí docházejí síly, dojede si sama do "tankovací" stanice dobít baterie. Jenže občas se ale také mže stát, že nám robotická sekačka projede záhonem s trvalkami nebo jí dokonce lovíme v jezírku. Takové chyby ovšem nedělá sekačka, ale my lidé. A tím, že jí špatně nastavíme pole působnosti. Ukážeme vám, jak to udělat správně, abychom napříště místo robotické sekačky nemuseli shánět ovce.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Naprogramováním robotické sekačky zamezíme škodám na zahradě (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak naprogramovat robotickou sekačku?

Robotická sekačka už není ničím novým a spousta zahrádkářů ji využívá především proto, aby se mohla věnovat jiným činnostem na zahradě, zatímco robotická sekačka za ně seká trávník. Její práce není nijak ovlivněna lidským zásahem, pokud nepočítáme prvotní natažení vodicího drátu. Aby sekačka nevyjela z určené plochy, je na trávě nebo těsně pod povrchem umístěný hraniční drát neboli obvodový vodič, podle kterého se přístroj orientuje – tvoří jakousi smyčku od nabíjecí stanice, kolem zahrady, a zase zpět. 

Bez něj nebude sekačka vůbec schopná pracovat, a pokud jej nenainstalujeme správně, může se nám stát, že si to sekačka místo do "domečku" namíří k sousedům, kde z nedostatku energie usne. Ovšem můžeme ji také najít na dně bazénu, uprostřed záhonu s oblíbenými liliemi nebo na silnici před domem, jak ji přejíždí náklaďák.

Sekačku vybíráme podle velikosti zahrady. Od toho se odvíjí také výdrž baterie a rozměry sekačky, její výkon a záběr. Maximální plochu v m² najdeme u dané sekačky vždy jako první parametr. Svažitý terén může být pro některou robotickou sekačku problém, ne každá si poradí s odlišným sklonem, který je udáván v procentech. A to samé platí o členitosti naší zahrady – množství stromů a keřů, záhony, skalky a další překážky, s nimiž nelze manipulovat. 

Jednou z možností je nainstalování vodicího drátu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednou z možností je nainstalování vodicího drátu

S vývojem technologií se i robotické sekačky zbavují vodicích drátů. Na trh postupně přicházejí modely bez obvodového vodiče. V prostoru se orientují podle stanice, kterou umístíme na zahradu. Dále musí být napojeny na satelit. Využívají systém GPS nebo Galileo, některé modely komunikují s oběma systémy. Robotické sekačky bez nutnosti vodicího drátu se hodí na velké plochy, parky, sportovní hřiště a všude tam, kde je dobrý výhled na oblohu.

Pokud máme příliš členitou zahradu a natahování vodicího drátu je téměř nemožné, je potřeba se poohlédnout po pomocníkovi, který je chytřejší. Robotická sekačka Navimow H3000E využívá virtuální hranici, čímž zcela eliminuje potřebu instalace vodicího drátu. Model H3000E využívá k určování polohy GPS signál a dostupnou 4G síť. Tato automatická technologie nám zajistí dokonalý trávník bez námahy a poskytne více volného času na věci, které máme rádi. Sekačka je vhodná pro travní plochy o rozloze až 3000 m².

Robotická sekačka tedy pro svoji práci využívá virtuální ohraničení, díky satelitní technologii odpadá nutnost složitého pracného pokládání obvodových drátů. 

Naprogramování robotické sekačky v aplikaci

Do mobilního telefonu si stáhneme aplikaci, která je s naší robotickou sekačkou kompatibilní. Naprogramování robotické sekačky je pak jednoduché. 

  • Nejprve v aplikaci nastavíme novou mapu. Nastavení uložíme.
  • Aplikace nám nabídne "ohraničení" nebo "zakázanou oblast".
Také můžeme robotickou sekačku propojit s aplikací v telefonu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Také můžeme robotickou sekačku propojit s aplikací v telefonu

V tomto bodě je naším úkolem se postavit za sekačku a jít s ní až k místu, kde je překážka. Aplikace nám nabídne "dosažení výchozího bodu". Před mapováním je potřeba se ujistit, že pravé zadní kolo robotické sekačky směřuje k zakázané oblasti.

Při mapování zakázané oblasti musíme se sekačkou jet proti směru hodinových ručiček, tedy zleva doprava. V případě, že se nám mapování zakázané oblasti příliš nepovedlo, můžeme nastavení vygumovat, resp. stisknout ikonu "mazání", a celou oblast zmapovat znovu. Jakmile dosáhneme výchozího bodu, aplikace roztočí okolo zakázané oblasti perforované kolečko, pak již jen potvrdíme naši volbu. 

Aplikace nám velmi usnadní práci
Aplikace nám velmi usnadní práci (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nastavením sekacího okruhu sekačku udržíme tam, kde potřebujeme
Nastavením sekacího okruhu sekačku udržíme tam, kde potřebujeme (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Při ukládání mapy do aplikace je potřeba poodstoupit od sekačky asi na vzdálenost 5–6 metrů. Aplikace po uložení změn nabídne ještě možnost testování, při němž si můžeme vyzkoušet, zda jsme byli při mapování zakázané oblasti úspěšní. Pokud se nám povedlo zakázanou oblast zmapovat správně, můžeme robotickou sekačku nechat, aby pracovala sama, a my se můžeme věnovat jiné činnosti.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy; ASP Group s.r.o.

Publikováno: 5. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Martina Pilzová