reklama

Skákající postrach zeleninových záhonů

Až neuvěřitelně odolný škůdce je zároveň rekordmanem ve skákání. Dřepčíků existuje na světě kolem 160 druhů, nicméně u nás žijí jen tři. Ale i ti při přemnožení zvládnou zlikvidovat úrodu zeleniny na polích i zahradách.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřepčík je odolný škůdce, kterého se nevyplatí podceňovat (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odolný škůdce je nenápadný

Dřepčík je vskutku velmi odolný škůdce, který si pochutnává hlavně na brukvovitých rostlinách a mezi jeho oblíbené lahůdky patří běžně pěstované a oblíbené druhy zeleniny jako ředkvičky, květák, kedlubny, zelí, špenát, mangold či křen, ale také brambory nebo rajčata. Objevuje se rovněž na balkonových rostlinách. U nás žijí dřepčík černý (ten je nejčastější), olejkový a zelný. Každý druh má rád trochu odlišnou zeleninu, ale jednu rostlinu milují všechny tři stejnou měrou, a to řepku olejku.

Bohužel si jeho řádění na záhonech často všimneme ve chvíli, kdy je tento odolný škůdce přemnožený. Je totiž tak maličký (kolem 1,5–2 mm), že upoutá naši pozornost, až když zpozorujeme drobounké broučky skákající někdy až půl metru vysoko. To, že zaútočili na naši úrodu, poznáme také podle rozežraných – proděravělých listů. Tato děravá místa začnou velmi brzy zasychat. Při bližším pohledu uvidíme, jak se po listech pohybují malé tmavé tečky, které vyskočí, jakmile je vyrušíme. Zbarvení krovek dřepčíků se mění od černé až po tmavě hnědou, s příměsí světlejších barev. Pro všechny dřepčíky jsou typické lesklé krovky.

Teplo svědčí jejich množení

Dospělí dřepčíci přezimují pod spadaným listím nebo na plevelech. Jakmile se na jaře oteplí, vylezou ven a najdou si svou oblíbenou hostitelskou rostlinu. Ve chvíli, kdy samičky získají potřebnou sílu, nakladou do okolí kořenů vajíčka, která jsou velká asi 0,5 mm. Z nich se už po 10 dnech líhnou larvy, které se živí kořenovými vlásky. Pokud je larev u hostitelské rostlinky hodně, mohou ji zcela zlikvidovat.

Dřepčíci se mohou rozmnožovat několikrát do roka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřepčíci se mohou rozmnožovat několikrát do roka

Po několika týdnech larvy svůj vývoj ukončí a zakuklí se. Z kukel pak vylezou dospělci, připravení k dalšímu množení. V teplejších oblastech zvládnou dřepčíci tento populační cyklus během roku několikrát zopakovat.

Dřepčíky lze likvidovat přírodním organickými hnojivy, ale pokud jich máme na zahradě skutečně hodně, nezbývá než sáhnout po chemických přípravcích. Proto je velmi důležitá prevence spočívající ve výsadbě silných a zdravých sazeniček, v pravidelné kontrole rostlin a v důsledném odstraňování napadaného listí.

Vyzkoušejte i babské rady

Dalším důležitým preventivním opatřením je pravidelná zálivka, protože maličký, ale odolný škůdce nemá rád vlhko a chlad, takže napadá hlavně záhony se suchou zeminou. Zkuste využít také přírodní predátory jako cvrčky nebo škvory, ale ti většinou nezvládnou zlikvidovat celou populaci dřepčíků. Osvědčila se také výsadba řepky v blízkosti zeleninových záhonů, protože její vůni odolá skutečně málokterý z dřepčíků a dá jí přednost před našimi ředkvičkami a kedlubnami.

Cvrček je užitečný predátor, který nám pomůže v boji proti dřepčíkům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cvrček je užitečný predátor, který nám pomůže v boji proti dřepčíkům

S tímto odolným škůdcem bojovaly už naše babičky, které se je snažily likvidovat třeba rozdrceným popelem, který sypaly na orosené listy, nebo zálivkou z vývaru a výluhu z rebarborových listů, které se nechávají až 24 hodin macerovat.

Zdroj informací: pasti.cz; hnojik.cz 

Publikováno: 8. 10. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová