reklama

Zachraňte buxusy před nevítaným hostem z Orientu

Škůdce na listech buxusů je sice na první pohled krásný motýlek zavíječ zimostrázový, ale pro živé ploty i solitérní keře je pravou pohromou, takže s jeho likvidací nikdy neotálejte.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škůdce na listech buxusů má poetické jméno zavíječ zimostrázový, ale pozor na něj (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nenápadný škůdce na listech oblíbených keřů

Tento nevelký škůdce na listech buxusů neboli zimostrázů je invazivním druhem, který se v Evropě objevil poměrně nedávno. Dostal se sem především na sazenicích zimostrázu vždyzeleného a zimostrázu malolistého, které jsou považovány za jeho nejčastější hostitele. Ty se k nám v posledních letech dovážejí z domoviny tohoto motýlka, kterou jsou země Dálného Východu – například Čína, Japonsko a Korea. V roce 2016 byl v České republice ve znamení jeho invaze, přesto jsou u nás oblasti, kde se zatím příliš nevyskytuje. V jiných se zase objevuje pravidelně, a to bohužel ve velké míře – třeba na Zlínsku, Pardubicku, na severu Moravy a nově také na Ústecku.

Dospělý zavíječ zimostrázový je v rozpětí velký kolem 4 cm a vyskytuje se ve dvou variantách: buď má bílá křídla s tmavě hnědým lemováním, nebo jsou jeho křídla celá hnědá. Obě variety ale na nich mají typickou srpkovitou bílou skvrnku. Samotný motýlek žije jen několik dní, nicméně jako škůdce na listech zimostrázů působí hlavně jeho housenky.

Nutný je neustálý důsledný dozor

Samičky kladou na spodní stranu listů drobounká průhledná vajíčka ve snůškách po 20 až 30 kusech. Housenky mají po vylíhnutí žlutou barvu, postupně se ale zbarvují do zelena s podélnými černobílými pruhy a dvěma páry černých bradavek na hřbetě. Dalším jejich typickým znakem je černá lesklá hlava. Když se zakuklí, kukly jsou nejdříve zelené, pak ale žloutnou a lze na nich rozeznat černé oči.

V našich klimatických podmínkách se zavíječ zimostrázový stihne rozmnožit dvakrát až třikrát za sezónu a tato třetí generace housenek pak přezimuje zapředená do jemných pavučinek až do dalšího jara. K tomu, aby se tento škůdce na listech pustil do své zhoubné činnosti, mu stačí už teploty kolem 7 °C. První generace motýlů se líhne na přelomu května až června, druhá pak v průběhu vrcholného léta. K tomu, aby se objevila ještě generace třetí, postačí příjemné babí léto se skoro letními teplotami.

Housenky zavíječů jsou pro zimostrázy pravou pohromou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Housenky zavíječů jsou pro zimostrázy pravou pohromou

Napadené buxusy s nástupem léta hnědnou, vysychají a v jejich větvoví vznikají výrazné mezery. Mimikry tohoto škůdce na listech jsou tak dokonalé, že ho jen těžko odhalíte letmým pohledem. Proto je na místě pravidelná důkladná prohlídka všech zimostrázů, kterou začněte už v březnu a věnujte jí čas během celé sezóny, protože přemnožené housenky likvidují nejen listy, ale prokousají se rychle i do kůry.

Pomohou užitečné bakterie

I když lze zavíječe zimostrázového likvidovat ručním sběrem, tato metoda je nevhodná pro větší porosty, a hlavně nikdy není stoprocentní. Nezbyde vám tedy, než se uchýlit k postřiku. Využít můžete některý z chemických insekticidů, ale tím zahubíte i další, většinou užitečný hmyz. Mnohem vhodnější je postřik bakteriemi Bacillus thuringiensis, které nenapadají žádné další hmyzí druhy, neznehodnocují půdu v okolí keřů a neublíží zdravým částem rostlin.

Pokud zasáhnete proti zavíječi opravdu včas, máte velkou šanci svoje buxusy zachránit, protože jakmile se tohoto škůdce na listech zimostrázů zbavíte, keře začnou poměrně rychle znovu obrůstat. Pokud máte k dispozici vysokotlaký čistič, můžete jej v boji proti zavíječi použít. Tlakem popadané housenky posbíráte z plachty umístěné pod keři. Tento čistič se hodí i po aplikaci insekticidu, a to k odstranění mrtvého hmyzu.

Zdroj informací: pasti.cz; hubeni-skudcu.cz

Publikováno: 22. 10. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová