reklama

Co zatočí s chorobami ovocných stromů nejlépe?

Choroby ovocných stromů představují nepříjemnou součást pěstování. Avšak za valnou většinou nemocí stojí stres, kterému jsou dřeviny vystaveny. Věděli jste, že vhodnými opatřeními lze dosáhnout téměř ideálního stavu? Pojďme se společně podívat na to nejvhodnější opatření – tedy prevenci a to hned v několika bodech.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Choroby ovocných stromů nebývají tam, kde se majitel o dřeviny řádně stará a věnuje se i prevenci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Choroby ovocných stromů způsobuje stres

Je to podobné jako u člověka, choroby ovocných stromů v drtivé většině způsobuje stres, který je nejčastěji způsoben špatným umístěním stromů v zahradě. Ovocné stromy mají rády dostatek slunečního záření, ale zároveň jim nedělají dobře studené větry, které se vyskytují především na otevřených místech.

Důležité je tedy věnovat patřičnou pozornost výběru vhodného místa před sázením. Do vytvořené jámy nasypeme dostatek organického materiálu – tedy například trávu s listím či kompost, a ponecháme pouze ornici. Půdu z podorniční vrstvy využijte například jako zavážku.

Nezapomínejte na to, že každý ovocný strom potřebuje dostatek místa. Při velmi husté výsadbě se výrazněji omezuje přirozené proudění vzduchu, což napomáhá k rozvoji houbových chorob, kterým se daří především při vlhčím rázu počasí.

Prevence během roku

V souvislosti s chorobami ovocných stromů je velmi důležitá cílená prevence. Ta začíná důsledným odklízením listí na podzim. Shrabáním nebo sesbíráním sekačkou se zabrání tomu, aby se zárodky chorob držely v prostoru pod stromy a zjara mohly znovu vyrazit ke svým hostitelům. Pokud listí kompostujete, smíchejte je s nadrobno posekanou trávou. Ta se při začátku tlení výrazně zahřívá, čímž jsou zárodky zničeny.

Na podzim sesbírejte veškeré spadané plody a shrabejte listí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim sesbírejte veškeré spadané plody a shrabejte listí

Důležitým bodem prevence je také výživa. Pod ovocné stromy stačí rozházet kompost, a pokud je pod nimi černý úhor, tak kompost mírně zapravte do půdy. Živiny jsou následně ke kořenům postupně dopraveny v průběhu sezóny. Pod broskvoněmi se například vyplatí i pravidelně vápnit.

Choroby ovocných stromů také omezuje provádění pravidelné prořezávky. Díky průklestu je koruna ovocných stromů vzdušnější, listy i větve po deštích rychleji osychají a tak se riziko rozvoje houbových chorob cíleně snižuje.

V předjaří je vhodnou prevencí i postřik
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V předjaří je vhodnou prevencí i postřik

Nezapomínejte ani na průběžné odstranění lišejníků z kmenů a silnějších větví. Tyto paraziti ovocných stromů poskytují vhodné prostředí pro ukrývání škůdců, kteří taktéž stromům škodí. Stačí jejich odstranění drátěným kartáčem a je po problému.

Zdroj informací: osiva-semena.cz

Publikováno: 24. 10. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich