reklama

Červci – malí zabijáci venkovních i pokojových rostlin

I takový běžný škůdce rostlin z rozvětvené rodiny červců se může stát pro zahrádkáře a milovníky pokojových květin pořádným oříškem. Zbavit se ho totiž není vůbec jednoduché a někdy selhávají i osvědčené prostředky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Běžný škůdce rostlin zvaný červec vypadá tak trochu jako podivná bytost z vesmíru (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Běžný škůdce rostlin si pochutná na lecčems

Nenápadný, ale běžný škůdce rostlin jménem červec existuje na světě ve více než 2 200 druzích a přibližně 150 z nich se pak vyskytuje bohužel i u nás. Tento maličký hmyz dorůstá velikosti mezi 3–5 mm, některé druhy ale mohou být větší, ale také menší, takže je prakticky okem nezachytíte. O to je jejich řádění zákeřnější.

Když už ale některého z červců odhalíte, není těžké ho identifikovat. Je charakteristický svým zploštělým tělem, které je pokryté voskovými výpotky ve formě světlých až bělavých miniaturních štítků nebo vláken. Jednotlivé druhy se liší nejen vzhledem, ale i chováním: někteří hodují jenom na jednom rostlinném druhu, jiní si příliš nevybírají. Taková štítěnka zhoubná parazituje nejčastěji na jabloních a slivoních, puklice švestková má v oblibě rovněž slivoně a také angrešt.

Obecně lze říci, že červci si nejraději pochutnávají na jabloních, višních, meruňkách, borůvkách, okurkách, rajčatech, bramborách nebo cuketách, ale v menší míře jsou tímto běžným škůdcem rostlin ohroženy i další druhy. Někteří červci kladou vajíčka, jiní jsou živorodí. Jejich samičky dokážou naklást až stovky vajíček do bílých vatovitých kokonů, živorodé druhy ukládají své nymfy do vatových, jakoby povoskovaných chomáčků.

Vajíčka červců se skrývají mezi listy ovocných stromů v pavučinových obalech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vajíčka červců se skrývají mezi listy ovocných stromů v pavučinových obalech

Pohroma i pro pokojovky

Červci škodí především sáním rostlinných šťáv a současně vypouštějí do rostlinného pletiva jedovaté sliny, které ještě rozšiřují rozsah škod. Napadené rostliny tedy žloutnou, nové výhonky a listy pak mají tendenci zakrňovat a deformovat se. Nymfy živorodých červců produkují sladké tekuté výkaly, tzv. medovice, které jsou podhoubím pro šíření houbových chorob a rzí.

Jako by nestačilo, že tento běžný škůdce rostlin řádí na zahradě, velmi často napadá i pokojové rostliny. V domácím prostředí se bohužel rozmnožuje ještě rychleji a prakticky neustále a během krátkého času se rozšíří více méně na všechny dostupné pokojovky. Jeho pozornosti ovšem určitě neuniknou například citroníky, palmy, africké fialky a v oblibě má také krásné orchideje.

Červec citroníkový napadá nejen citrusy, ale i mnohé jiné pokojové květiny, včetně orchidejí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Červec citroníkový napadá nejen citrusy, ale i mnohé jiné pokojové květiny, včetně orchidejí

Pomohou postřiky i babské rady

Likvidace červců je zdlouhavá a náročná, a ne vždy zcela úspěšná. Venku můžete využít pomoci některého z jejich biologických nepřátel, kterými jsou parazitické vosy nebo draví brouci. Ti se rádi zdržují kolem kosatců, měsíčků nebo máty, takže můžete podpořit jejich výskyt výsadbou těchto rostlin. Pokud se ale červci přemnoží, neobejdete se nejspíš bez postřiku insekticidy ze skupiny pyrethroidů nebo organofosfátů. Za zkoušku stojí i jeden osvědčený lidový recept vhodný zvláště k aplikaci na pokojových rostlinách, kdy necháte v jarovém roztoku louhovat tři dny cigaretové nedopalky a tímto „smrtícím roztokem“ pak potíráte postižené listy.

Když se podaří odhalit výskyt tohoto běžného škůdce rostlin v počátku jeho řádění, vyzkoušet můžete i mechanické způsoby likvidace, třeba smýváním vodou, odsáváním nebo stíráním vlhkým hadříkem. V případě doma pěstovaných rostlin nezapomeňte při výskytu červců preventivně ošetřit všechny rostliny, vyvařit květináče a stolky, parapety a poličky, kde mají květiny svoje stanoviště, vydezinfikovat prostředkem s obsahem chloru.

Červci napadají především oslabené rostliny, takže nezapomínejte na pravidelnou a správnou zálivku i odpovídající hnojení. A bez milosti zlikvidujte třeba jediný lísteček, na kterém jste červce objevili.

Zdroj informací: africanviolets.cz; hnojik.cz

Publikováno: 29. 10. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová