reklama

Pěstujte eustomu doma i v zahradě

Eustoma grandiflora, též jícnovka velkokvětá, je trvalka, která pochází z Ameriky a Karibiku. Využívá se hlavně k řezu – má velké, elegantní květy, které jsou často považovány za nádherné a romantické. Jejich zvoncovitý tvar a struktura z eustomy dělají vynikající materiál pro řezané kytice. I přesto ji ale můžete pěstovat doma nebo v zahradě. Jakou péči bude potřebovat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Eustoma grandiflora doma i na zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lze eustoma grandiflora pěstovat doma?

Eustoma grandiflora je květina, kterou můžete pěstovat už i běžně jako pokojovku. Působí velmi dekorativně, a to nejen kvůli květům, ale také pro své velké šedozelené listy. Při správné péči si ji budete doma užívat měsíce, péče je ale možná pro někoho náročnější. Umístěte ji na chladnější místo, kde bude mít dostatek světla, ale bez přímého slunce. Suchý vzduch jí nevadí, proto se jí bude dobře dařit i v paneláku. Důležitá je také zálivka – eustoma nesmí být přemokřená, ale nesmí ani přeschnout. Pak je také třeba ji každých 14 dní hnojit, aby květy vydržely co nejdéle. I tak jde ale o rostlinu, která po odkvětu už další květy nenasadí.

Nejčastěji ji potkáte ve vazbách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejčastěji ji potkáte ve vazbách

Eustoma grandiflora jako letnička v zahradě

Jednodušeji se vám bude eustoma grandiflora pěstovat na zahradě jako letnička, takže už nebudete muset řešit takové nároky, jako má v domácím prostředí, je víceméně nenáročná. Půda by měla být dobře propustná, kyselejší až neutrální s pH v rozmezí od 6,0 do 7,0, jinak bude žloutnout. I venku jí dopřejte stanoviště, které bude dostatečně světlé, ale bez přímého slunce, stejně tak ji jednou za 2 týdny dopřejte dávku hnojiva pro kvetoucí rostliny. Vhodné je také místo chráněné před deštěm, který může poničit květy, pokud je příliš silný. Počítejte s tím, že rostlina není mrazuvzdorná a příští rok ji tedy budete muset zasadit znovu.

Pěstovat můžete eustomu doma, na záhonku i ve skleníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstovat můžete eustomu doma, na záhonku i ve skleníku

Rozmnožování jícnovky

Pokud si chcete její krásu dopřát i další sezónu, máte několik možností. Eustoma grandiflora se dá množit řízkováním nebo semeny, obecně je ale nejjednodušší koupit rostliny již rostliny v květináči. Pokud se chcete pustit do pěstování ze semen, dodržte následující a mějte trpělivost – nejvhodnější teplota pro klíčení je 22 až 25 °C. Semena by měla vyklíčit zhruba za 12 až 15 dnů po výsevu. Za dalších 14 dní z klíčků teprve začnou vyrůstat semenáčky a prvních květů se dočkáte za 120 až 140 dní od výsevu.

Květy si můžete užívat ve váze až 3 týdny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy si můžete užívat ve váze až 3 týdny

Choroby a škůdci, kterými eustoma grandiflora trpí

Rostlina, jakou je eustoma grandiflora, není náchylná na napadení škůdci a najdete je spíše výjimečně. Můžete se setkat s napadením plísňovými komáry, jejichž larvy devastují kořeny rostliny a představují závažný problém. Detekovat tohoto škůdce není tak obtížné, poněvadž vedle nemocné rostliny je téměř pokaždé vidět početné hejno malých tmavě zbarvených plísňových komárů.

Proti těmto škůdcům využít například Decis či Fitoverm. Z dalších běžných škůdců v zahradě jsou to mšice, molice a třásněnky. Zvýšená vlhkost vzduchu, podmáčení zeminy a nepravidelnosti zavlažování pak vedou k rozvoji hniloby. Vývoj hniloby je detekován objevením šedých skvrn na listech a stoncích rostliny. Bojovat proti ní můžete přiměřenou zálivkou a fungicidními prostředky.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz; ceskenapady.cz

Publikováno: 28. 10. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová