reklama

Využijte listí na své zahrádce

Sklidili jste poslední plody ze své zahrádky, prořezali ovocné stromy a zbývá vám úklid před zimou? Někteří zahrádkáři neradi mění své zvyky, a to je někdy opravdu škoda. Podzimní úklid zahrady se neobejde bez hrabání listí, které ovšem není nutné hned vyhazovat nebo pálit. Poradíme, jak takové listí na vaší zahradě zužitkovat a na co si dát pozor. Je zbytečné přijít neuváženými kroky o cenné živiny nebo ochranu kořenů před mrazy.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Podzimní úklid zahrady je ve znamení spadaného listí (Zdroj: Šárka Miškovská)

Podzimní úklid zahrady

Mnozí zahrádkáři jsou každoročně naučeni veškeré listí ze své zahrady úplně odstranit. Přitom právě spadané listí je velmi důležitou a zároveň snadno dostupnou surovinou pro vaši zahradu. Listí nejenže ochrání rostliny před mrazem, ale může dodat půdě důležité živiny. Jedná se o skryté „zlato“ na vaší zahrádce.

Spadané listí z keřů nebo stromů nechte klidně ležet na zemi – vytvoří se tak přirozený půdní kryt. Ten chrání především kořeny před předčasným a hlubokým promrznutím a silně omezuje přímé odpařování vody. Proti nežádoucímu odvátí můžete listí zakrýt trochou chvojí nebo na něj lze rozhodit zahradní půdu. Nemusíte se bát, protože některé pokryvné rostliny na dosah dřevin „spolknou“ spadané listí během krátké doby. V průběhu zimy a jara pokračuje rozpad a živné a humusovité látky se vracejí zpět do půdy – to vám ušetří nemalé náklady za kvalitní hnojivo.

Listí pod stromy klidně nechte, poslouží jako ochrana před mrazy
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Listí pod stromy klidně nechte, poslouží jako ochrana před mrazy

Listí, které vítr zavane na záhonky trvalek nebo na skalky, můžete nechat rovněž na svém místě. Pozor jen na rostliny se zelenajícími listovými růžicemi, které nesmějí přezimovat pod mokrým listím, protože by se u nich mohla projevit nežádoucí hniloba. Jedná se především o lilii bělostnou, náprstník, diviznu a další rostliny. Na zeleninových záhonech s černým kořenem a pórem oceníte silný kryt z listí, který ochrání půdu před mrazy. Spadané listí na trávníku, mezi záhonovými růžemi a na cestách shrabte. Jinde na zahradě listí využijete jako dodatečnou zimní ochranu nebo ho můžete přenést na kompost.

Listy ořešáku vadí růstu trávy nebo bylin, proto se hodí na neosázené záhonky
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Listy ořešáku vadí růstu trávy nebo bylin, proto se hodí na neosázené záhonky

Spadané listí z ovocných stromů

Původci různých houbových chorob se drží ve spadaném listí ovocných stromů, jejich spory přečkávají zimu a na jaře infikují mladou zeleň. Podzimní úklid zahrady v okolí a pod ovocnými stromy musí být důkladný, avšak na záhonech je můžeme nechat volně ležet, protože listí poskytuje kořenům vynikající ochranu. Na jaře je nutné co nejdříve toto listí ze záhonů odstranit – buď je včas zapracovat do půdy, tedy plně zarýt, nebo zkompostovat. Pokud takové listí přidáte do běžné kompostové hromady, musíte je umístit doprostřed a zaházet dusíkatým vápnem s trochou zeminy.

Spadané listí jako součást kompostu

Podzimní úklid rozlehlé zahrady poskytuje opravdu velké množství spadaného listí. Listí lze kompostovat samo o sobě, a tak získat po 18 měsících výbornou zeminu pro hrnkování. Pokud si chcete takový kompost ze spadaného listí založit, je důležité vědět, že toto listí obsahuje málo dusíku, který musíte pro dobré tlení do vznikajícího kompostu uměle dodat, jinak nebude probíhat tak, jak potřebujete.

Tuhé listy stačí přejet sekačkou a dále je využít třeba k založení kompostu
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Tuhé listy stačí přejet sekačkou a dále je využít třeba k založení kompostu

Dejte pozor i na to, aby listí neleželo v příliš silné vrstvě – proto je vhodné vrstvy po 5 cm obohatit např. o mletou rohovinu nebo dusíkaté vápno. Příznivá výška kompostové hromady z listí je 75 cm. Každou vrstvu je nutné dostatečně provlhčit. Nakonec kompost ochraňte fólií – nejlépe tmavé barvy, která je děrovaná (nebo ji prostříhejte), protože otvory se reguluje přirozeným způsobem půdní vlhkost. Tvrdé listy je dobré rozdrtit. V květnu následujícího roku je dobré kompost jednou přehodit, přitom se dobře promísí mezi sebou všechny složky. Kompost je pak znovu nutné přikrýt proděravěnou fólií. Další rok již budete mít k dispozici zralou zeminu pro balkonové a hrnkové rostliny. Před použitím nechte zeminu na slunci, aby se dešťovky mohly stáhnout do chladné půdy.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 3. 11. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská