reklama

Puklice na rostlinách jsou znamením nejvyšší pohotovosti

Puklice na rostlinách patří mezi nejobávanější škůdce. Pokud je včas neodhalíme, jsou schopny rostliny zlikvidovat a postupně nám zamořit celý byt nebo skleník. Boj s nimi není zrovna jednoduchý, jsou to úporní škůdci, kteří se tak snadno nevzdávají dobytého území. Použijeme jak chemii, tak se i podíváme na babské rady, které mnohdy fungují stejně spolehlivě, a navíc jsou šetrné k životnímu prostředí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Puklice na rostlinách znamenají vážný problém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Puklice na rostlinách

Oválné hnědé puchýřky na spodní straně listů rostlin jsou neklamným znamením, že se nám na rostlinách uhnízdily puklice. Napadají listnaté i jehličnaté stromy, nejčastěji však rostliny okrasné – a to včetně těch pokojových, najdeme je ale také přisáté na růžích, oleandrech, fíkusech, orchidejích, palmách, dokonce i na kaktusech a sukulentech. Puklice (Coccidae) na rostlinách sají šťávu, a tím je oslabují tak dlouho, až napadená květina uhyne. Mají rády vlhké a teplé prostředí, najít je můžeme i ve skleníku.

Identifikace

Puklice procházejí třemi fázemi vývoje – vajíčko, larvy (nymfy) a dospělec. Z vajíček se líhnou larvy. Mladé larvy puklic se nacházejí na spodní straně listů, po přezimování se trvale přisávají ke kmeni či na větvičky. Jsou nejzranitelnější a ochrana proti nim je nejúčinnější. Jakmile si ale larvy vytvoří štítek, jsou proti většině přípravků chráněny, likvidace je výrazně ztížena, a ne vždy vede k požadovanému úspěchu. 

Hmyz čeledi Coccidae v makroskopickém zvětšení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hmyz čeledi Coccidae v makroskopickém zvětšení

Příznakem napadení jsou vadnoucí listy, deformace výhonků, skvrny na listech, bradavičnaté výstupky na listech nebo stonku, lepkavá šťáva listech zvaná medovice, předčasné schnutí listů na počátku podzimu. Sladká medovice je ideálním prostředím k šíření houbových chorob, které pokrývají jako prach listy, kůru, ale i plody, a brání tak rostlinám ve fotosyntéze. 

Prvním důležitým krokem je izolace postižených rostlin od těch zdravých. A nezbytná je důkladná prohlídka všech rostlin, ideálně lupou, abychom odhalili i sebemenší napadení. Puklice na rostlinách nejsou mnohdy pouhým okem patrné.

Likvidaci puklic může provádět buď mechanicky – pomocí nehtu nebo nože tak, že odstraníme všechny puchýřky a puklice na rostlině. Tento způsob je poměrně zdlouhavý a s nejistým výsledkem, protože ne vždy se nám podaří vysledovat všechna ohniska a puklice na rostlinách zlikvidovat.

Babské rady

  • Likvidace všech vajíček a zárodků pomocí mýdlové vody nebo lihového roztoku.
  • Lze použít i přípravky na bázi olejů či insekticidních mýdel, ale ošetření je nutné 2–3krát opakovat ve 14denních intervalech.
  • Účinná je též směs z 1 dílu přípravku na nádobí, alkoholu a výluhu z cigaretových "vajglů". Směs promícháme a potíráme listy rostlin. Necháme roztok zaschnout a po několika hodinách rostlinu osprchujeme.
  • Preventivně můžeme květiny, které byly v minulosti napadeny puklicemi, stříkat i tabákovým odvarem v rozprašovači.
Využijte účinný insekticidní postřik i babské rady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využijte účinný insekticidní postřik i babské rady

Tvrdé voskované terčíky chrání puklice před pronikáním kontaktních insekticidů, proto je nutné aplikovat systémové insekticidy. Puklice na rostlinách proto hubíme postřikem nebo popraškem. Přezimující vajíčka můžeme hubit pomocí přípravku INPORO Jarní ošetření. Tento přípravek je určený k jarnímu ošetření ovocných stromů, jabloní, rybízu, maliníku a jahodníku proti přezimujícím škůdcům – proti sviluškám, puklicím, štítenkám a mšicím. Bio postřik proti škůdcům na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí.

Spruzit je koncentrovaný biologický postřik proti mšicím, sviluškám, molicím, pouzdrovníčkům, vrtalkám, nosatcům, klikorohům, květilkám, třásněnkám, červcům nebo puklicím. Koncentrát se aplikuje ve vodním roztoku jak venku, tak i uvnitř ve sklenících, zimních zahradách, bytech a kancelářích. Působí jak na dospělce,  tak i na larvální stádia škůdců. Rostliny přírodní postřik dobře snášejí a mají po aplikaci pěkně lesklé listy.

ROCK EFFECT je přírodní fungicid a insekticid, postřikový pomocný prostředek ve formě emulgovatelného koncentrátu, který je určený pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči škůdcům. Působí jako postřik na mšice, svilušky, štítenky, puklice a další druhy škůdců. Postřik se provádí na angreštu a rybízu vůči americkému padlí a na jádroviny, peckoviny a révu. Neškodí užitečným organismům.

Kromě zmíněných přípravků je možné použít i Karate 2,5 WG 0,10 % nebo přípravky řady Neudosan.

Biologická ochrana

Metaphycus helvolus je druh parazitické vosičky, kterou můžeme vypustit ve sklenících a podobných uzavřených prostorách. Vosička parazituje také na puklicích, kdy si vybírá nymfy z prvního stádia vývoje, propíchne povrch larev a naklade do nich vajíčka. Tento proces bude úspěšně dokončen tam, kde nejsou mravenci, kteří o tyto škůdce pečují (škůdci je zásobují vypouštěnou medovicí). V zahraničí se parazitická vosička s úspěchem používá na ochranu citrusů.

Likvidaci puklic na rostlinách je potřeba začít ihned, jakmile objevíme první výskyt tohoto škůdce. Puklice se na rostlinách velmi rychle množí, a pokud včas nezasáhneme, docela jistě rostliny zničí.

Zdroj informací: dumazahrada.cz; agromanualshop.cz; nkz.cz; obyvat.cz

Publikováno: 12. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová