reklama

Obávané vlnatky se skrývají doslova ve vatě

Nejen deformované listy a další části rostliny jsou výsledkem řádění maličkého škůdce jménem vlnatka, ale pro jeho výskyt jsou typické i vatovité chomáčky. Jakmile je doma objevíme, je na místě okamžitě zakročit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Deformované listy i stonky, to vše je výsledkem řádění vlnatek (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Usycháním listů vše začíná

Vlnatek je několik druhů. Vyskytují se hlavně na ovocných stromech a venkovních rostlinách. Některé z nich ale útočí i na pokojové květiny a mohou za to, že na nich začneme pozorovat deformované listy (ale i další části). Zvláště vlnatka krvavá si najde vhodnou potravu i mezi pokojovkami, objevuje se zvláště na fíkusech, dracénách, kaktusech, palmách, a často rovněž na oblíbených orchidejích.

Vlnatky mívají bílé, šedé nebo růžové zbarvení a jejich výskyt bezpečně poznáme, jakmile se na rostlinách objeví jejich ochranné výpotky, které vypadají jako chomáče voskové vaty. Tento škůdce se usazuje většinou v početných koloniích a svou „oběť“ během poměrně krátké doby zlikviduje: deformované listy začnou žloutnout a opadávat a postupně uhyne celá rostlina. Ta je navíc někdy doslova obalena chuchvalci voskové vaty, která vypadá velmi nevábně.

Mezi bílými chomáči ochranných výpotků objevíme i maličké vlnatky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi bílými chomáči ochranných výpotků objevíme i maličké vlnatky

Doma je s nimi boj jednodušší

Vlnatky, podobně jako mnoho jiných hmyzích škůdců, mají rády teplo a sucho, takže zvláště v těchto zimních měsících, kdy se v bytech hodně topí, jsou pro ně naše domovy doslova rájem, v němž se zrychluje i jejich reprodukční cyklus. Takže prvním krokem k tomu, aby se vlnatky nerozmnožily, je zvlhčování vzduchu a pravidelné rosení rostlin – pochopitelně s výjimkou těch, které to vysloveně nemají rády.

Co ale dělat, když už jejich výskyt zjistíme? Mechanická likvidace je účinná jenom v případě, že se jedná o osamělé jedince, což v jejich případě prakticky neplatí. Obecně lze říci, že v domácím prostředí bývá boj s vlnatkami o trochu jednodušší a hlavně účinnější, než když se objeví venku na zahradě.

Zkuste líh a olej

Proti vlnatkám dobře účinkují některé osvědčené domácí prostředky, třeba potírání listů květin lihem (u rostlin s pevnějšími listy) nebo olejem, k němuž používáme drobný štěteček nebo jemný hadřík. Abychom se škůdce opravdu zbavili, raději napadenou rostlinu vyjmeme z květináče, který pečlivě opereme v horké vodě a zároveň očistíme i kořeny. Z preventivních důvodů ošetříme i další pokojovky, které se nacházejí v blízkosti poškozené rostliny, a to i když se nám zdají v pořádku.

Rozprašovače se hodí nejen na potřebné rosení, ale i pro aplikaci případného chemického postřiku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozprašovače se hodí nejen na potřebné rosení, ale i pro aplikaci případného chemického postřiku

Pochopitelně můžeme použít i chemické prostředky, které jsou určeny k likvidaci vlnatek, osvědčují se zvláště ty s obsahem chitinu, který posiluje obranyschopnost oslabených květin.

A nezapomínáme na pravidelné častější prohlídky našich zelených krasavic, jen tak zjistíme výskyt hmyzích škůdců ještě dříve, než nás deformované listy budou varovat, že už si na pokojovkách pochutnávají.

Zdroj informací:www.kouzelnebydleni.cz; www.hnojik.cz

Publikováno: 26. 11. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová