reklama

Nejen kůra je ideální na mulčování

Pojem mulčování nebude asi spoustě lidí neznámý. Přesto se ale při mulčování dělá mnoho chyb. Co všechno lze použít jako materiál na mulčování? Je vhodné mulčovat každý záhon a každou půdu?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jaký materiál na mulčování používáte nejčastěji? Kůru, slámu nebo trávu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Materiál na mulčování

V přírodě vše odumírá na tom místě, kam to upadne, a tím se do půdy vrací živiny. Člověk však mnohdy nesmyslně odklízí podzimní listí, posekanou trávu a další organický materiál ze svého trávníku a v tom lepším případě tento materiál na mulčování odnáší na kompost, v tom horším jej ale pálí nebo odváží do spaloven.

Mulčování je velmi důležité hned na začátku při zakládání zahrady, protože ještě neobdělaná půda snadno vysychá a potřebuje organický materiál na mulčování. Mulčováním zadržíme na povrchu záhonů vláhu a zemina nebude tolik "žíznivá".

Velké plochy trávníku nabízejí spoustu organického materiálu na mulčování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Velké plochy trávníku nabízejí spoustu organického materiálu na mulčování

Materiál na mulčování se rozkládá na humus a pomáhá tak vytvářet novou a úrodnou zeminu, brání v růstu naprosté většině plevelů, tvoří výborné mikroklima pro půdu a kořínky rostlin, udržuje v půdě vláhu a chrání povrch půdy před vysycháním. Je tedy pro naši zahradu velmi důležitý a zbavovat se přirozeného materiálu na mulčování, který nám roste zadarmo všude okolo nás, by bylo velmi nerozumné.

Mulčování je často bráno jako dočasné řešení a časem již mulč možná ani nebudeme potřebovat. Především pomáhá nově zakořeňujícím rostlinám, ale pokud chce někdo používat mulč trvale z okrasných důvodů, nedělá žádnou zásadní chybu. 

Typy materiálů na mulčování

Asi nejoblíbenější a nejvíce využívaná je kůra nebo štěpka. Jako materiál na mulčování je kůra přírodním zdrojem, který omezuje růst plevele. Navíc mulčovací kůra zvládne omezit také odpařování vláhy z půdy. Nejčastěji se s ní setkáváme kolem cestiček, stromů nebo záhonů. Skvěle funguje také jako izolační materiál. V zimním období dostatečně silná vrstva mulče naopak napomáhá chránit kořenové systémy rostlin proti namrznutí.

Protože se mulčovací kůra postupně rozkládá, je možné ji postupně obměňovat a doplňovat podle druhu přibližně jednou za 1 až 4 roky. Nevýhodou mulčovací kůry je lehké okyselování prostředí a půdy, což mohou některé rostliny pocítit jako problém. Ideální je proto především pro kyselomilné rostliny (vřesy, rododendrony, azalky a podobně). Nízké pH snesou i některé dřeviny, i když k listnatým dřevinám a trvalkám není běžně používaná kůra vhodným mulčem.

Mulčovací kůra je ideální pro kyselomilné rostliny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mulčovací kůra je ideální pro kyselomilné rostliny

Mulčování trávy je další ekologický způsob, jak se zbavit přerostlého travního porostu a získat výborný materiál na mulčování. Nemusíme tedy vůbec řešit, kam travní odpad vysypeme, ani si dělat starosti s průběžným vyprazdňováním sekačky. Posekanou a namělněnou trávu můžeme jako mulč použít nejen na trávníku, ale běžně také okolo stromků, keřů nebo na záhony. Zelený mulč navíc uvolňuje do půdy živiny. Zároveň nebudeme zatěžovat travní hmotou přeplněné sládky.

Těsně po kosení obsahuje tráva velké množství vody, a tak rychle zalehne a začne hnít. Proto bychom tento materiál na mulčování měli nechat několik hodin proschnout nebo sypat okolo stromků a na záhony v několika slabých vrstvách, které budou mít čas rychle vyschnout. 

Posekanou trávu usušíme na seno a získáme další materiál na mulčování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Posekanou trávu usušíme na seno a získáme další materiál na mulčování

Seno a sláma je nejčastěji používaný materiál na mulčování mezi zahrádkáři, protože je lehký, vzdušný a není těžké ho sehnat. Asi jedinou nevýhodou při používání tohoto typu mulče je, že obsahuje zbytky semen, a ty vypadávají a vyrůstají jako nová tráva nebo plevele.

Mulčování senem nebo slámou je absolutním hitem pro pěstování jahod na volných záhonech. Nejen, že  zamezí zašpinění jahod hlínou, ale dozrávající jahody budou ve slámě uložené jako v bavlnce. Slámou a dalším materiálem jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou.

Slámu jako materiál na mulčování doporučujeme použít na záhony s jahodami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Slámu jako materiál na mulčování doporučujeme použít na záhony s jahodami

Nevýhody mulčování

  • Mulčování je nevhodné pro alergiky, protože alergie na pyl nebo semínka trávy putující ve vzduchu jsou stále rozšířenější. Pokud má tento problém někdo z vašich blízkých, mulčování bychom měli zvážit. 
  • Mulčování znamená víc hlodavců a slimáků. Pokud jsme se rozhodli pro mulčování, budeme se ve větší míře (zejména ze začátku) setkávat se slimáky nebo myšmi. Tito škůdci totiž podobná prostředí vyhledávají s oblibou.
  • Také bychom se měli připravit na to, že při nastýlání materiálu na mulčování se v rychle rostoucí trávě může tvořit plíseň v důsledku udušení trávníku.
Mulč můžeme rozprostřít i okolo stromků a keřů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mulč můžeme rozprostřít i okolo stromků a keřů

Kromě zmíněných a výše popsaných materiálů na mulčování můžeme vyzkoušet listí, piliny, zbytky organických materiálů po pletí záhonů nebo papírové kartony, které necháme jednoduše položené na cestičkách či okolo rostlin a počkáme, až se vlivem přírodních podmínek rozloží. Při mulčování kartonem jsou vhodné všechny kartony bez potisku, protože potisk může obsahovat těžké kovy. Také před použitím je třeba odstranit všechny nálepky, lepicí pásky a další materiál, který by mohl působit kontraproduktivně.

Při práci na zahradě a při používání materiálu na mulčování se nám budou velmi hodit Xact™ hrábě na hlínu. Tyto hrábě s 13 prsty z nerezové oceli jsou určeny pro hrabání větších ploch. Jsou ideální pro přípravu záhonů, zarovnávání půdy i pro rozprostírání mulčovací kůry. Odolná a současně lehká násada z tvrzeného hliníku nám usnadní úklid zahrady bez zbytečné námahy, navíc je potažená příjemným povrchem, který neklouže a má ergonomický tvar.

V současné době se podobným způsobem používají černé netkané textilie, které dokonale propouští vodu i vzduch. Na rozdíl od mulčování slámou se netkané textilie používají již při výsadbě.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Napřírodno, Fiskars, ceskestavby.cz, komparito.cz, veselebydleni.cz

Publikováno: 24. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová