reklama

Chraňte své pokojové rostliny před štítenkami

O květiny v domácnosti se staráme, jak nejlépe umíme. Zdravé pokojové rostliny jsou našimi každodenními společníky a přinášejí nám potěšení. Někdy se však vyskytne problém, který v jejich zájmu musíme okamžitě řešit. Příčin, proč nám začínají rostliny chřadnout před očima, může být vícero. Špatná zálivka, nesprávná teplota či nezvaní hosté. To vše může našim rostlinkám škodit. V případě napadení škůdci je nutné jednat okamžitě. Jen tak navrátíme pokojovým rostlinám takové životní podmínky, jaké si zaslouží.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zdravé pokojové rostliny mohou napadnout nechtění škůdci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak mít zdravé pokojové rostliny?      

Jestliže máme doma zdravé pokojové rostliny, je to naše radost. Co však dělat v případě, kdy nám začnou chřadnout přímo před očima? Důležité je určit příčinu, proč se našim rostlinkám nedaří. A právě takovou příčinou mohou být i škůdci.

Ve chvíli, kdy najdeme na našich pokojových rostlinách šedé flíčky, bychom měli zbystřit. Může se jednat o závažný problém, kvůli kterému květiny chřadnou a postupně odumírají. Po pečlivém ohledání rostliny najdeme na jejím kmínku nebo větvičkách nalepené oválné škůdce, jež působí až voskovým vzhledem. Jestliže mají tito škůdci hnědou či okrovou barvu, napadly naši květinu štítenky.

Štítenky patří mezi velice úporné škůdce. Jestliže se totiž na rostlinách usídlí, velice těžce se jich budeme zbavovat. Jedná se o parazity, kteří napadají nejen ovocné nebo okrasné dřeviny na zahradách, ale velice často zavítají právě i do našich bytů. Usídlují se nejčastěji na oleandru, dracéně, orchidejích či fikusu. Napadají však i kaktusy a sukulenty.

Štítenky patří mezi drobný hmyz, měří pouhé 3–4 mm a široké jsou 1,5 mm. Tělo mají chráněno voskovým štítem, který však není s tělíčkem pevně spjat, můžeme jej lehce odstranit. Samička štítenky napadá zdravé pokojové rostliny, nalepí se na jejich kmínek, zabodne se a saje. Ze svého zadečku přitom vylučuje látku zvanou chitin. Právě z této látky se vytváří onen štít, pod který naklade stovky vajíček. Z nich se vylíhnou zelené, následně hnědé nymfy. Vylíhlé štítenky si nacházejí svá místečka na spodních stranách listů rostlinek, v jejich paždí i na stoncích.

Štítenky najdeme na stonku i spodní straně listů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štítenky najdeme na stonku i spodní straně listů

Štítenky jsou savý hmyz. Sají šťávu z listů zdravých pokojových rostlin. V důsledku toho pak vznikají na listech šedé skvrnky, jejich povrch je lepivý a brzy se objevují světlá až nažloutlá místa. Parazitováním těchto škůdců na rostlinách dochází nejprve k opadávání spodních listů, až následně květina uhyne.

Štítenky si většinou přineseme domů s nově zakoupenou rostlinou. Každou takovou květinu bychom proto raději měli nechat izolovanou, dokud ji pečlivě neprohlédneme. Jakmile zjistíme, že je pokojová rostlina zdravá a bez škůdců, můžeme ji umístit na předem zvolené místo.

Škůdce si domů přineseme s novou květinou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škůdce si domů přineseme s novou květinou

Zdravé pokojové rostliny bez škůdců

Jestliže se zdravé pokojové rostlině objeví škůdci, musíme okamžitě jednat. Jakmile tedy zjistíme jejich přítomnost, přendáme napadenou rostlinu na místo, kde bude v naprosté izolaci od ostatních květin.

Co se týká přípravků na hubení štítenek, musíme mít na paměti právě jejich krunýř. Ten zamezuje průniku pesticidních látek přímo do těla. Daleko lepší je použít systémové přípravky, jakými jsou např. minerální oleje Frutapon nebo Biool – přípravky na bázi olejů totiž ucpávají škůdcům dýchací otvory. Dále na štítenky pomáhají bio chemikálie jako Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC či PukliStop. Aby se účinnost těchto přípravků dokonale projevila, musíme škůdce zasáhnout opravdu pořádně. Proto přípravky nešetříme.

Štítenky mají krunýř, pesticidy se k tělu nedostanou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štítenky mají krunýř, pesticidy se k tělu nedostanou

Vhodným přípravkem na hubení štítenek je také INPORO PS Proti mšicím a sviluškám. Jedná se o insekticid, který je na přírodní bázi. Na rostlině vytváří lepkavý povlak, jenž zahubí škůdce, ale květině neuškodí. Tento přípravek můžeme s klidným srdcem používat v interiéru. Jednoduše postříkáme všechny listy z obou stran a necháme působit. Vyhnout se musíme pouze okvětním lístkům.

Co se týká přípravků, které máme běžně doma, můžeme použít obyčejný stolní olej. Kousky vaty namočenými v oleji potíráme listy napadené rostliny a očistíme je. Pod vrstvou oleje nemohou štítenky dýchat.

Napadené listy ošetříme olejem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Napadené listy ošetříme olejem

Použít též můžeme roztok vody a saponátu, do kterého přidáme pár kapek lihu a oleje. Opět aplikujeme na listy za pomoci kousku vaty, a to několikrát v rozmezí 2 týdnů. Než však začneme s léčbou, musíme nejprve opatrně odloupnout všechny štítenky. Použijeme k tomu tupý nožík, který rostlinám neublíží.

Zdroj informací: kouzelnebydleni.cz; agrobio.cz; izahradkar.cz

Publikováno: 10. 12. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová