reklama

Pokojové rostliny v zimním období: Pozor na výskyt škůdců

V zimním období se přesouváme do našich obydlí, kde trávíme drtivou většinu volného času. I zde bychom měli být ale na pozoru před vyskytujícími se škůdci na zelených spolubydlících. Ochrana pokojových rostlin před škůdci je nezbytná, ale jde vhodně provést i prevencí. Podíváme se, kteří škůdci napadají pokojové rostliny nejčastěji a jak se jich snadno zbavíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana pokojových rostlin před škůdci se nesmí zanedbat. Pokud se vám některá z rostlin nezdá, je zapotřebí ji prohlédnout (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana pokojových rostlin: Prevence proti škůdcům

Ochrana pokojových rostlin je systematickým a cíleným procesem. Především v panelákových bytech rostliny velice často trpí na horký a suchý vzduch, který je pro většinu škůdců ideálním prostředím. Problematický je také studený průvan, tepelný šok nebo přelití.

Vhodnou prevenci začněte v zimním období tím, že na radiátory zavěsíte odpařovače a naplníte je vodou. Nezapomeňte na jejich pravidelné dolévání, a pokud to nestačí, pořiďte si domů i misky s oblázky nebo kamínky, které rovněž zalijte vodou.

Mšice se rychle množí, ale k jejich likvidaci stačí mýdlová voda
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mšice se rychle množí, ale k jejich likvidaci stačí mýdlová voda

Dbejte na pravidelné rosení. To zvyšuje vlhkost vzduchu také, a hlavně účinně brání savým škůdcům v jejich útoku na rostliny. Například dračincům a dalším druhům s většími listy vyhovuje pravidelné a vydatné osprchování, které je zároveň zbaví prachu na listech. Ale pozor, rostliny po osprchování ponechejte ve sprše nebo vaně ještě alespoň půl hodiny poté, aby ze substrátu odtekla přebytečná voda.

Když škůdci zaútočí

Nejběžnějším škůdcem pokojových rostlin jsou jednoznačně mšice. Ty si nejčastěji přinesete domů buď s novými rostlinami, nebo s těmi, které přesouváte na zimní místo. Napadení poznáte jednoduše, přítomnost mšic nejčastěji prozradí zkroucené listy, jedinci jsou vždy na spodu listů. Funguje na ně přípravek Careo. Pokud ale chcete využít domácí prostředky, pak napadené kusy postříkejte mýdlovou vodou.

Počáteční stadium napadení sviluškami poznáte podle pavučinek mezi listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Počáteční stadium napadení sviluškami poznáte podle pavučinek mezi listy

Doslova peklo mohou rozpoutat svilušky. Podobě jako mšice se živí šťávami z pletiv rostlin, avšak při silném napadení mohou rostliny úplně zlikvidovat. Příznaky napadení svilušek jsou nepostřehnutelné – rychlé chřadnutí a výskyt drobných pavučinek na rostlinách. Ochrana pokojových rostlin musí být v tomto případě radikální, vede přes použití postřiku Careo nebo Sviluška Stop a je nutné udržovat vyšší vzdušnou vlhkost. Proti sviluškám funguje také postřik výluhem z tabáku, stačí si koupit několik listů, ty roztrhat a zalít horkou vodou. Po jedné noci je výluh připraven a je možné jej aplikovat.

Velkým problémem jsou smutnice. Jsou to malé mušky, které samy o sobě neškodí, ale jejich larvy poškozují kořeny rostlinám. Proti dospělcům dobře fungují lepové terčíky, které přidáte k rostlinám do květináče. Méně zalévejte a nezapomeňte, že pokud máte podezření, že tento druh nakladl vajíčka do půdy, sáhnout po parazitických hlísticích, které vás larev zbaví přírodní cestou. Účinná prevence v boji proti smutnicím spočívá ve využití desinfikovaného substrátu pro rostliny.

Zdroj informací: dmp.cz

Publikováno: 17. 12. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich