reklama

Před nepříjemnými škůdci je třeba chránit i pokojové rostliny

Staráte se poctivě o všechny rostliny, a přesto se některým z nich nedaří? Problém nemusí být ve vaší přehnané starostlivosti, například nadměrné zálivce, která je pro všechny rostliny velmi důležitá. Problém může být úplně nenápadný. Vaši rostlinu mohl napadnout nevítaný host, který jí neprospívá. Ochrana pokojových rostlin před škůdci je důležitá vzhledem k tomu, že mohou rostlinám také vadit a při přemnožení být pro rostlinu velmi nepříjemným problémem. Poradíme, jak se bránit proti chvostoskoku, aby vaše rostliny prospívaly i nadále.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana pokojových rostlin před škůdci je důležitá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana pokojových rostlin

Pokud pěstujte doma pokojové rostliny, můžete se občas setkat i s problémy, které se projevují především tím, že rostliny neprospívají. Některé těžkosti není snadné hned odhalit, a tak zkoušíte různé způsoby, jak rostlině pomoci. Řada pokojových rostlin má nepřátele, kteří ji sice nemohou až tak ohrozit, ale přesto je jejich přítomnost pro rostlinu nepříjemná. Právě tímto nevhodným škůdcem může být chvostoskok, který si libuje ve vlhké půdě. Někdy však může být tento malý 0,5 až 4 mm dlouhý hmyz i užitečný.

Ochrana pokojových rostlin před chvostoskokem

Pozorujete okolo květináčů bíle až žlutavě zbarvený hmyz, který při zalévání vylézá ze zeminy a „poskakuje“? Nemusíte se bát, pro vás ani pro domácí mazlíčky nejsou chvostoskoci nijak nebezpeční, nepřenášejí ani žádné nemoci. Pro pokojové rostliny je však jejich napadení nepříjemné. Ochrana pokojových rostlin před tímto škůdce je spíše preventivní a estetická. Chvostoskok se živí především odumřelými částmi rostlin. Pokud se však přemnoží, nepohrdne ani kořeny nebo mladými výhonky živých rostlin.

Chvostoskok je neškodný, pokud se nepřemnoží
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chvostoskok je neškodný, pokud se nepřemnoží

Jak se bránit proti napadení

Ochrana pokojových rostlin před chvostoskokem spočívá především ve správné zálivce, rostliny zbytečně nepřelévejte. Pokud bude půda permanentně vlhká, je zaděláno na problém, protože chvostoskoci vlhkou půdu milují. Proto je ideální nechat zeminu občas dostatečně proschnout – k tomu může dopomocí vrstva akvaristického písku, kterou nasypete na povrch substrátu v květináči. Tento způsob ochrany je spíše preventivní, při přemnožení už většinou nepomůže. Pak je nutná ochrana vhodným insekticidem, který je k zakoupení v zahrádkářských nebo specializovaných prodejnách. Substrát pak postačí postříkat dle návodu a ochránit tak pokojovou rostlinu před přemnoženým škůdcem.  

Nepřehánějte zálivku, méně je někdy více
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nepřehánějte zálivku, méně je někdy více

Chvostoskoci mohou být i užiteční

Tento hmyz není vhodný pro rostliny, ale může mít i užitečné využití. Teraristé a akvaristé jej kupují a krmí s ním terarijní živočichy, jako jsou různé žabky, chameleoni, ještěrky a využívají se i ke krmení dravých akvarijních rybek. Někteří chovatelé je doma záměrně chovají, aby měli stálý přísun krmení pro své „miláčky“. Pokud jste tedy kromě pěstitelů pokojových rostlin i chovatelé terarijních nebo akvarijních živočichů, můžete chvostoskoky nalákat na např. na mokrou kůru nebo lišejník, přenést je od rostliny na jiné vhodné místo a zde je chovat jako krmivo pro výše zmíněné živočichy.

Zdroj informací: pasti.cz, sazenicka.cz

Publikováno: 25. 12. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská