reklama

Sníh patří k zimě, v zahradě pomáhá i škodí

Sníh na zahradě v lednu má různé účinky. Kromě vyloženě pozitivních vlivů na celou zahradu ale může působit i opačně, pokud je například znečištěn. Proto je dobré vědět, jak se sněhem v zahradě naložit, aby přinesl jen to nejlepší. Hlubší rozbor účinků sněhu na zahradu přinášíme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sníh na zahradě v lednu je krásný, kromě své nezpochybnitelné devizy v podobě velké zásoby vody ale umí i škodit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sníh na zahradě v lednu je velkou zásobárnou vláhy

Sníh na zahradě v lednu má jedno zásadní pozitivum. Je to nesmírně objemná zásobárna vláhy. Pokud není půda promrzlá, dochází k postupnému odtávání odspodu a zavlažování celé zahrádky. Při pozvolném oteplování zjara má větší množství sněhu blahodárný vliv na množství spodních vod.

Proto je vhodné na zahrádce sníh nechávat co nejdéle a při odtávání pak postupně rozhrnovat tak, aby se přetvořil na vláhu. Rozhoďte jej pod stromy, na záhony, ke keřům nebo k trvalkám.

Sníh umí chránit před promrznutím, jeho větší množství z keřů ale raději sklepejte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sníh umí chránit před promrznutím, jeho větší množství z keřů ale raději sklepejte

V zahradě ale využijte vždy sníh pouze čistý, nikdy ne zasolený nebo dokonce zaolejovaný. První případ bývá od cest a silnic, které jsou ošetřovány posypovými materiály. Zasolená půda je znehodnocená a nic na ní neporoste. Typicky zaolejovaný sníh můžete najít na parkovištích a podobných plochách, kde odkapávají provozní kapaliny z vozidel. Tento sníh také v zahradě nikdy nepoužijte.

Sníh na zahradě v lednu pomáhá i škodí

Sníh na zahradě v lednu umí výrazně ochránit rostliny před promrznutím, a to hlavně v oblasti kolem kořenového krčku. Důležité je sníh nahrnout kolem rostlin, ten pak následně poskytuje solidní termoizolační vlastnosti. Dobře ochrání před promrznutím i trvalky.

Sníh nahrňte i pod jehličnany, protože ty často trpí v zimě nedostatkem vláhy, a to zvláště v případech, kdy je dlouho sucho a následně půda promrzne, čímž se úplně zastaví jímání vláhy do půdy. Větší množství sněhu dokáže tento problém poměrně účinně potlačit – a to hlavně tehdy, pokud půda ještě promrzlá není. Nezapomínejte, že jehličnany je vhodné zalévat ještě na podzim.

Menší množství sněhu na stromech nevadí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Menší množství sněhu na stromech nevadí

Sníh může však i škodit. Velké množství sněhu, který je mokrý a těžký, může lámat větve stromům a poškozovat keře. Je tedy vhodná ochrana v podobě svázání keřů a sklepávání sněhu z větví. Problém způsobuje i to, pokud rychle sníh odtává a následně zmrzne, toto známe jako ledovku. Ta působí podobně jako mokrý a těžký sníh.

Zdroj informací: sazenicka.cz

Publikováno: 26. 1. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich