reklama

Leden v zahradě aneb činnosti, kterým je třeba se věnovat

Mrazivé lednové počasí vybízí především k tomu, abychom si našli teplé místečko a nanejvýš plánovali, co na jaře zasadíme. Jenže zahrada v lednu vás potřebuje, proto se oblékněte, vezměte do ruky nářadí a pusťte se do toho.

i (Zdroj: Heureka Group a.s.)
Zahrada v lednu je především o sněhu a mrazu (Zdroj: Heureka Group a.s.)

Péče o stromy a keře

Leden ve svých teplejších dnech je ideální dobou k prořezu bobulovin, které raší mnohem dříve než peckoviny. Podobné prostřihání prospěje také živým plotům. Napadne-li hodně sněhu, je dobré obejít zahradu a setřást sníh z větví, které by se pod jeho tíhou mohly zlomit. Spadlý sníh pak můžete přihrnout ke stromům a keřům nebo nasypat na záhony ve skleníku.

V případě, že jsou zimní měsíce teplejší a suché, postarejte se o zálivku stálezelených živých plotů, trvalek a jehličnanů, a to hlavně v místech, kam se vláha špatně dostává. Jakmile nastanou naopak velmi mrazivé dny, obalte choulostivější rostliny netkanou textilií, přidejte k nim chvojí nebo kartony. Ovocné stromy jsou poměrně náchylné na mrazové trhliny, jako ochrana slouží ovázání kartonem nebo speciální bílý nátěr. Tyto stromové balzámy najdete v hobby prodejnách, ale i na nákupním rádci. Oba typy ochrany je však nutné na jaře zase ze stromů odstranit.

Popel jako zdroj prospěšných látek

Vaší pozornosti by neměl uniknout ani kompost, který, pokud to podmínky dovolí, přeházejte, aby se hmota ze středu dostala na vnější stranu, a naopak vnější do středu. Jestliže topíte v krbu či kamnech přírodním dřevem, to znamená bez jakékoliv povrchové úpravy, dostává se vám velkého pokladu pro zahradu. Dřevěný popel je plný minerálních látek jako fosfor, draslík či vápník a jeho přimíchávání do kompostu nebo rozprostření přímo do zahrady rostlinám velmi prospívá. Pokud jej sypete do zahrady, pak platí ideálně dávkování 1–2 kg popela na 10 m². Dejte však dobrý pozor, aby se jednalo o čistě dřevěný popel, jakákoliv příměs z uhlí či briket by uškodila.

Ze stromů a keřů odstraňujte těžký sníh
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze stromů a keřů odstraňujte těžký sníh

Plánování

Leden je také dobrým časem pro revizi semínkových zásob, a tedy i naplánování toho, co a kam vysadit. Rovnou pak můžete začít s předpěstováním některých sazenic. Jedná se o zeleninu, kterou lze následně v brzkém jaru umístit do skleníku či fóliovníku, jako papriky, rajčata, kedluben, saláty apod. Nákupní rádce nabízí nejen širokou škálu sadbovačů, miniskleníků nebo květníků pro předpěstování, ale také potřebných substrátů a semen.

Dopřejte ptákům

Zima není nikterak příjemná ani pro ptactvo, proto opeřencům nezapomeňte trochu dopřát. Lojové koule je možné zavěsit i na stromy, ale takové pěkné krmítko se stane nejen útočištěm pro hladové ptáky, ale vy díky němu zažijete i krásnou podívanou až se začnou slétávat. Možná se budete divit, kolik druhů ptáků se u vás vyskytuje. Dopřejte jim směsi semínek, ořechy, ovoce, rozinky či bobule, naopak do krmítka nepatří zbytky vánočního cukroví, sušené pečivo, těstoviny a podobné přebytky z kuchyně. Ptáci také ocení, budou-li mít možnost napít se čerstvé vody.

Přikrmujte ptáčky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přikrmujte ptáčky

Na co dalšího nezapomenout

Mezi další činnosti, které provádíme během celé zimy, patří kontrola uskladněné úrody a vyhození i jen lehce nahnilých plodů. Dále pak překontrolování zeminy zazimovaných rostlin a jejich případné zalití. Jestliže vaši zahradu krášlí jezírko s rybičkami, dbejte na to, aby nezamrzlo. Pomoci s tím mohou různé plováky s tepelným tělískem. Pokud by uhodily silné mrazy a na jezírku se tak vytvořil přes veškerá opatření silný led, nechoďte na něj se sekerou. Pro ryby je šetrnější, pokud na led pomalu nalijete horkou vodu.

Zdroj informací: Heureka Group a.s.

Publikováno: 30. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce