reklama

Na zákeřnou škůdkyni broskvoní je nutné zaútočit včas

Ochrana broskvoní před nebezpečnou kadeřavostí musí začít včas, ještě než začnou stromy rašit. Odhadnout tu správnou chvíli je sice tak trochu alchymie, ale naštěstí taková, kterou zvládne každý zodpovědný zahrádkář.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana broskvoní postřikem proti kadeřavosti zachrání bohatou úrodu (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co se stane, když podceníme ochranu broskvoní

Na zahrádkách spočívá ochrana broskvoní především v boji s nejrozšířenější chorobou těchto oblíbených ovocných stromů, kterou je kadeřavost broskvová. Způsobuje ji mikroskopická houba palcatka broskvoňová (Taphrina deformans), které se někdy říká také puchýřnatka broskvoňová nebo kadeřavka broskvoňová.

Příznaky napadení kadeřavosti se začnou projevovat už brzy zjara na mladých listech, na nichž se objevují světle zelené, žluté a červené skvrny, které se postupně mění ve světle zelené nebo načervenalé puchýře. Později dochází k deformaci listových čepelí a kadeření lístků, podle nichž dostala choroba své pojmenování. Během léta listy předčasně opadávají a někdy napadá choroba i plody. Napadený strom méně rodí a je více náchylných k dalším onemocněním. A silně postižené stromy ohrožuje celková deformace, která vede po několika letech k uhynutí.

Chce to trochu počtů

Jak tedy ochranu broskví nejlépe načasovat? Abychom ji stihli skutečně před rašením, poslouží nám k tomu dvě osvědčené zahrádkářské metody.

První metodou výpočtu je postupné sčítání hodin, kdy teplota během dne stoupla nad 7 °C. Jakmile je tento součet na stovce, můžeme aplikovat postřik, nejlépe měďnatými fungicidy. Se sčítáním bychom měli správně začít od počátku ledna, zvláště pokud byl nadprůměrně teplý.

Pokud nejsou broskvoně včas ošetřeny, zákeřná houba palcatka začne ničit mladé listoví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud nejsou broskvoně včas ošetřeny, zákeřná houba palcatka začne ničit mladé listoví

Další metoda je vhodná zvláště pro vlastníky domácí meteostanice a jedná se o sčítání aktivních denních teplotních hodnot. Postupně se tak sčítají všechny teplotní hodnoty, které překročí 7 °C. Když dosáhneme součtu 1000 °C, opět nastal vhodný čas k postřiku.

Ochrana broskvoní pokračuje na podzim

Staří zahradníci používali k ochraně broskvoní i trik s lískou, protože si všimli, že v kritickém období, kdy začíná nebezpečná houba palcatka útočit, začínají rovněž jehnědy na lískách rozprašovat pyl. Nepotřebovali tak složité výpočty, stačilo jim sledovat přírodu ve své zahradě.

Dobře totiž věděli, že správně načasovaná ochrana broskvoní je klíčová, protože pozdější postřiky jsou již zbytečné. Na jeho další aplikaci totiž musíme čekat až do podzimu, kdy opadá listí a nebezpečná houba se usídlí na kůře, aby zde přežila zimu, a je tak velmi zranitelná k účinkům postřiku vhodnými fungicidy.

U neošetřených stromů může kadeřavost napadnout i plody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U neošetřených stromů může kadeřavost napadnout i plody

Tip proti kadeřavosti

V podstatě jediným způsobem, jak broskvoně před kadeřavostí ochránit, je fungicidní postřik, nicméně vhodná je i prevence. Některé odrůdy broskví, většinou ty bělomasé, jsou vůči palcatce odolnější, pomáhá také vhodné stanoviště chránící před vysokou vlhkostí a deštěm, které podporují šíření choroby, a také preventivní přihnojování vápníkem.

Zdroj informací: www.pasti.cz; www.agromanualshop.cz 

Publikováno: 6. 2. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová