reklama

Rychlení je cesta k brzké úrodě

Na začátku roku už toužíme mít vlastní zeleninu, ale kolikrát nám v tom brání absence vhodného prostředí. Příděl vitaminů a dalších důležitých látek podpoří naše zdraví a energii. Jak na dřívější úrodu, když nemáme skleník s vytápěním nebo jiné vhodné prostory?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okenní parapet nebo zimní zahrada, kde je stálá teplota kolem 20 °C, vyřeší efektivně otázku, jak na dřívější úrodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na dřívější úrodu: vyberte si vhodný typ zeleniny

Jak na dřívější úrodu, když nemáme vhodný prostor – tuto otázku si pokládá zajisté spousta z nás. Velice vhodným řešením z hlediska rychlení zeleniny je využití vnitřních okenních parapetů, kam je možné umístit květináče nebo truhlíky. Ale pozor, nádoby je nutné vyplnit zeminou ze zahrádky, kupovanému substrátu se vyhněte, rychle slehává, obsahuje málo živin a drží v sobě vodu.

Přípravu nádob proveďte už na podzim. Prohlédněte si veškeré nádoby, které na toto pěstování chcete využít, naplňte je zeminou a ponechejte v prostředí, kde je i v zimě teplota kolem 10 °C, protože půda v nádobách nesmí zamrznout. Jednou za dva týdny půdu v nádobách mírně prolijte, aby se z ní nestala suchá hrouda, do které bude obrovský problém cokoliv vysévat. Velmi kvalitní substrát si namíchejte tak, že smícháte dva díly vyzrálého kompostu, dva díly půdy ze záhonu a přidáte ještě trochu písku.

Ředkvičky patří k nejvíce rychleným druhům zeleniny, rostou v nádobě, na záhoně i ve skleníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ředkvičky patří k nejvíce rychleným druhům zeleniny, rostou v nádobě, na záhoně i ve skleníku

Za oknem můžete začít s pěstováním rychlení zeleniny již v únoru. Nejvhodnějšími druhy jsou salát, ředkvička, nebo dokonce kedlubna. Vysejte je velmi řídce tak, aby každá rostlina měla dostatek místa pro růst. Po výsevu udržujte stabilní teplotu kolem 20 °C, pouze mírně pravidelně roste a dbejte, aby mladé semenáčky nenastydly, studený průvan pro ně bývá osudný. První sklizeň je možná již zhruba za měsíc až měsíc a půl od výsevu.

Rychlení náročnějších druhů zeleniny

Zajímavou metodou je rychlení raných brambor. Spočívá v tom, že je již v dubnu vysadíte do půdy, toto místo obložíte kolem dokola balíky slámy a přikryjete starými okny. Bramborám ve fázi růstu tak nehrozí mrazíky, které by jinak poškodily nať, první úrodu hlíz tak můžete mít opravdu brzy. Za teplých jarních dnů je možné okna odstranit, na noc je vhodné je ale dát zpět.

Jak na dřívější úrodu u rajčat? To není složité. Pokud se je chystáte vysadit během jara, tedy přesněji po zmrzlých mužích, ven, můžete jim dopřát nebývalý tepelný komfort. Vysazené rostliny v nádobách překryjete průhledným polyetylenovým pytlem, toto řešení funguje jako klimatizační buňka, kde je rostlinám teplo. Ve skleníku je pak pěstujte ve volné půdě, pozor ale na dostatek místa z důvodu prevence před plísněmi.

Dokonce ani u rajčat není rychlení problém, při dobré péči a výběru vhodné odrůdy se dočkáte brzké a velké úrody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dokonce ani u rajčat není rychlení problém, při dobré péči a výběru vhodné odrůdy se dočkáte brzké a velké úrody

Stejné je to i u venku pěstovaných paprik. Ty jsou na teplo ještě mírně náročnější než rajčata a jejich pěstování v nádobách s nasazeným plastovým obalem je dokáže ochránit i před nežádoucím nastydnutím, které by jim zastavilo růst.

Nezapomínejte na jedno – pro rychlení je žádoucí použít odrůdu k tomu určenou, která poskytuje vysoký výnos, a hlavně díky rychlení značně zkracuje vegetační dobu. Od dubna je možné kromě nevytápěných skleníků využívat pro pěstování také pařeniště.

Zdroj informací: pestik.cz

Publikováno: 7. 2. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich