reklama

Co všechno si můžeme vypěstovat v truhlíku za oknem?

Do jarních dnů ještě zbývá spousta času. Pokud vám chybí čerstvá zelenina a bylinky z vlastní zahrádky a v domácnosti disponujete omezenými prostory, využijte třeba okenní parapet. Zelenina v truhlíku, stejně tak jako bylinky nebo výhonky, roste překvapivě dobře při dodržení základních zásad.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Typická zelenina v truhlíku, ledový salát, je zdrojem nejen vitaminů, ale hlavně křehkých a chutných listů

Zelenina v truhlíku pro dostatek energie

Zelenina v truhlíku za oknem vám dodá energii jen tím, jak ji uvidíte růst. Základem je ještě na podzim mít k dispozici kompost, a ten smíchat s kupovaným substrátem – a to proto, aby pěstební prostředí nebylo příliš nevhodné. Kupovaný substrát rychle slehává a zadržuje vodu.

Připravte si také vhodné nádoby. Ideální volbou je větší truhlík, květináče nebo jiné nádoby s dostatečnou velikostí. Avšak nezapomínejte na to, že pokud jste nádoby použili v roce minulém, je potřeba, aby byly čisté. Vhodné je také jejich desinfikování, a to nejlépe slabou octovou vodou, což je zcela dostačující.

Ředkvička vám jako pěstovaná zelenina za oknem nesmí chybět, kromě vitaminů a minerálů také svoji výraznou chutí podporuje trávení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ředkvička vám jako pěstovaná zelenina za oknem nesmí chybět, kromě vitaminů a minerálů také svoji výraznou chutí podporuje trávení

Třetím nejdůležitějším aspektem jsou vhodná semínka. Pro klasické výsevy s cílem sklizení vzrostlých druhů stačí semena klasická, která jsou mořená. Avšak pro pěstování výhonků potřebujete osivo v biokvalitě nebo přímo určené pro sklizeň zelených částí.

Výsev, pěstování a sklizeň zeleniny v truhlíku

Zelenina v truhlíku nejlépe roste při teplotách kolem 20 °C a za přiměřené vlhkosti. Kromě salátu nebo ředkviček si vypěstujte třeba také kopr nebo vysejte bazalku. Po výsevu zacházejte opatrně s vodou a nezapomeňte, že když chcete vyvětrat, je vhodné truhlíky přesunout tam, kde nehrozí rostlinám nastydnutí.

Zhruba po měsíci již můžete sklízet první plody své práce. Zelenina vyžaduje opravdu dostatek světla, ale parapet by měl být orientován na východ nebo jihovýchod, na západní straně se zeleň rychle vytahuje a nepříliš dobře prospívá.

Pro pěstování výhonků a klíčků využijte různé misky se substrátem nebo buničitou vatou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro pěstování výhonků a klíčků využijte různé misky se substrátem nebo buničitou vatou

Zelenina pěstovaná v truhlíku ale nemusí být jediná cesta k vašemu úspěchu. Velmi populární jsou také bylinky jako například bazalka, petržel naťová nebo pažitka. Pozor na přílišné kolísání teplot, bazalka má ráda teplejší prostory, avšak petrželi a pažitce stačí kolem 15 °C. Při dobrých podmínkách můžete mít sklizeň po celý rok. Pokud si ale přinesete bylinky v nádobě ze supermarketu, hned je přesaďte, bude se jim dařit mnohem lépe. Vylehčený substrát jim nedělá dobře.

Jídelníček si také můžete vylepšit různými zelenými výhonky. Běžným zástupcem je řeřicha, ale je možné využít například hrách, cizrnu nebo dokonce len, z běžné zeleniny jsou pak využívány i ředkvičky. Klíčení může probíhat na speciálních miskách, méně náročným stačí kelímek naplněný vatou, která je navlhčená vodou.

Zdroj informací: compo.com

Publikováno: 20. 2. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich