reklama

Není substrát jako substrát. Jak připravit ten nejvhodnější?

Kromě pěstování rostlin ve volné půdě, tedy na zahradě, se často zaměřujeme i na osázení nádob. A zde je velmi nutné vědět, jak namíchat správnou směs, díky které rostliny budou prospívat. O výběru substrátu, jeho používání, míchání s dalšími složkami a také ekologii si řekneme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výběr substrátu řešte například tehdy, když chcete přesadit pokojovky – využitím keramzitu nebo perlitu nic nezkazíte

Výběr substrátu podle pěstovaných rostlin

Výběr substrátu je sám o sobě docela zážitek. V prodejnách se zahrádkářskými potřebami mnohokrát narazíte na mnoho různých typů, přičemž všechny mají jedno společné. Obsahují ornici, jíl, perlit nebo kokosové vlákno. Důležitou základní složkou je rašelina, jejíž těžba ale neprospívá přírodě.

Ornice je složkou, která v žádné zemině ani substrátu nesmí chybět. Obsahuje živiny a zajišťuje dobré přijímání rostlin, jíl je zde pak z důvodu lepšího zadržování vláhy. Perlit a kokosové vlákno zajišťují, že substrát je při dobrých podmínkách vzdušný.

Pro výsevy je nejlepší využít přímo substrát výsevní supresivního typu, který je ošetřen proti houbovým chorobám, které mohou mladé rostlinky zcela zdecimovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro výsevy je nejlepší využít přímo substrát výsevní supresivního typu, který je ošetřen proti houbovým chorobám, které mohou mladé rostlinky zcela zdecimovat

Univerzální zahradnický substrát a substrát pro bylinky běžně obsahují více kvalitní ornice z důvodu nutné přítomnosti vyššího zastoupení živin. Velmi zajímavým počinem je substrát pro levanduli, který obsahuje více vápníku a má velmi dobrou propustnost. Pro pěstování muškátů pak zvolte substrát pro pelargonie, ve kterém je již přidané hnojivo pro podporu kvetení. Substrát pro pokojové rostliny má zvýšený obsah základních prvků a mírně kyselou reakci, což je pro drtivou většinu druhů zcela ideální. Extra třídou je substrát pro orchideje, který je velice hrubé konzistence.

Samostatnou kapitolou je substrát výsevní. Obsahuje minimum základních živin, má jemnější strukturu vlivem obsaženého písku a v případě supresivního typu je dokonce ošetřen proti houbovým chorobám, které napadají krčky semenáčků.

Jak si vyrobit kvalitní zeminu z vlastních zdrojů

Výběr substrátu může být pro někoho opravdu oříšek, protože při velké současné nabídce můžete mít problém s tím, který je ten nejvhodnější. U kupovaných substrátů bývá častým problémem jejich vylehčená struktura. Vlivem toho se pak substrát při pěstování slehává, zadržuje vodu a vede to k dalším negativním faktorům. Při častějším nasazení hnojiv kapalné konzistence často dochází u těchto substrátů i k vysrážení minerálních solí a vzniku nehezkého šedostříbrného povlaku na povrchu.

Nezastupitelnou roli v pěstování má i kompost, je to totiž výborný základ domácího substrátu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezastupitelnou roli v pěstování má i kompost, je to totiž výborný základ domácího substrátu

Mnoho zahrádkářů kupované substráty ještě domíchává. Například pro plodovou zeleninu je vhodné použít kupovaný univerzální substrát, domíchat jej ještě s prosítovaným kompostem a zeminou ze zahrádky. A pokud chcete být ekologičtí, pak ten kupovaný vůbec nepoužívejte. Smíchejte v poměru 1:1 půdu ze záhonu s kvalitním kompostem a přidejte trochu písku. Velmi kvalitní zeminu získáte třeba kompostováním listí, díky své kyselejší reakci se hodí k borůvkám, azalkám nebo rododendronům.

Zdroj informací: strefa.cz, prohopo.cz

Publikováno: 22. 2. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich