reklama

Které druhy zeleniny vysévat v únoru?

Na konci února je nejvyšší čas na výsevy druhů s dlouhou vegetační dobou, ale nezapomínáme ani na rané odrůdy, které nám dají brzkou sklizeň. Pěstování zeleniny ze semen je možné i například v panelákovém bytě na okenním parapetu, ale každá činnost má svoje zásady. Podíváme se, které druhy zeleniny je vhodné vysévat právě teď a také, jaké chyby jsou v případě výsevů nejčastější.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pěstování zeleniny ze semen v truhlíku – ani zde nezapomeňte vyjednotit výsev, aby mladé rostliny zesílily

Pěstování zeleniny ze semen a základní pravidla

Pro pěstování zeleniny ze semen si připravte vhodné nádoby – ať už to jsou menší květináče, sadbovače nebo rašelinové jiffy, všechny tyto možnosti můžete aplikovat. Kromě toho si nezapomeňte připravit i vhodný substrát. Není pravda, že by nebylo možno využít kvalitní prosítovanou půdu ze zahrádky, jen je zapotřebí ji propařit v horkovzdušné troubě, aby se zlikvidovala rezidua houbových chorob. Vlastní substrát potom ještě smíchejte s menším množstvím písku a pro provzdušnění přidejte i perlit.

Kupovaných substrátů je více typů – nejlepší volbou je rozhodně substrát výsevní, supresivního typu. Ten je již z výroby ošetřen, takže se houbových chorob není třeba bát, ale je nutné velmi úzkostlivě dodržovat přiměřenou vlhkost a pravidelné větrání zakrytých výsevů.

Po výsevech pozor na časté chyby. Rozhodně nejčastějším prohřeškem je nevětrání a přemíra vody. Na nevětraném výsevu se rychle začnou množit zárodky houbových chorob, ve velkém množství vláhy pak zahnívají i semena, která pak ani často nezačnou klíčit. Proto po výsevech pouze pravidelně roste vhodným rozprašovačem, aby výsev nebyl zbytečně přemokřený.

Aby rajčata měla krásnou úrodu, je důležité je dobře předpěstovat – rostlina by měla mít v době výsadby silný stonek, sytě zelené listy a vyvinuté první květenství
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Aby rajčata měla krásnou úrodu, je důležité je dobře předpěstovat – rostlina by měla mít v době výsadby silný stonek, sytě zelené listy a vyvinuté první květenství

Větrání by mělo být prováděno s cílem srazit vzdušnou vlhkost na nižší úroveň, ne rostlinám způsobit tepelný šok. Vysoce rizikové je vydatné větrání za mrazů, když jsou rostliny na okenním parapetu, často tak vegetaci zahubíte úplně.

Pěstování zeleniny ze semen: jaké druhy teď vysít? 

Pěstování zeleniny ze semen teď rozhodně odstartujte výsevem paprik, v podstatě máte poslední možnost. Protože pokud byste papriky vysévali později, počítejte velmi pravděpodobně s nízkým výnosem a slabším vzrůstem. Rostoucí vegetaci paprik pravidelně kontrolujte na přítomnost škůdců – zde často škodí mšice, ty si můžete donést domů s kupovanými rostlinami. Nezapomínejte, že papriky ve vegetační době můžete pěstovat i venku – například odrůda Hamík s malými oranžovými plody nebo polní Monanta s červenými lusky v době zralosti velice dobře prospívají i při pěstování v nádobách na slunečném a teplém místě.

U paprik máte právě teď poslední možnost pro výsev, při pozdějším by se rostliny již nemusely řádně vyvinout. Na obrázku odrůda Hamík, pěstovaná venku
i (Zdroj: Jaromír Malich)
U paprik máte právě teď poslední možnost pro výsev, při pozdějším by se rostliny již nemusely řádně vyvinout. Na obrázku odrůda Hamík, pěstovaná venku

Mezi stálice patří také rajčata, která vysévejte do poloviny března. I tuto rostlinu pěstujte s ohledem na prevenci houbových chorob v růstu, tedy v propařeném nebo výsevním substrátu. Příliš brzký výsev je na škodu, rostliny pak bývají zbytečně přerostlé. Tento jev lze částečně minimalizovat tím, že je zasadíte v květnu do oblouku a část stonku zůstane v zemi, kde ze stonku vyraší další kořeny. Kromě klasiky v podobě oblíbených tyčkových hybridů Start F1, Torino F1 a další pěstujte například nízkou keříčkovou odrůdu Vilma, která je doslova obsypána plody. V poslední době se pozornost otáčí směrem k protiplísňovým hybridům, jako jsou odrůdy Rubbylicious nebo typu Crush.

Také je již možné začít s předpěstováním brukvovitých. V této době je již možné vysévat kedlubny, květák, kapustu nebo zelí pro ranou sklizeň. Nezapomínejte, že tyto druhy vyžadují každoroční střídání stanoviště z důvodu prevence nádorovitosti a také řádné vyhnojení, protože jde o plodiny 1. trati.

Použití sadbovače pro předpěstování aksamitníku
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Použití sadbovače pro předpěstování aksamitníku

Kromě zeleniny se pusťte do výsevu bylinek. Doma vám velice dobře vyklíčí a poroste bazalka, která má ráda teplo, a proto byste ji měli pěstovat nejlépe ve skleníku, kde se naplno ukáže její výnos chutných listů, které se používají k masu nebo do salátů. A nezapomínejte, že pomalu se blíží i čas na výsev letniček, jako jsou aksamitníky, astry, hledíky a další druhy. Ty vám zeleninovou zahradu neskutečně zkrášlí.

Zdroj informací: pestik.cz

Publikováno: 26. 2. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich