reklama

Začínáme zahrádkařit: Zanedbanou zahradu posečte, prořežte a ukliďte

Od založení zahrady k první sklizni vede pořádně dlouhá cesta. Ne každý přijde na nově založený pozemek, který je krásně upravený. Kolikrát je tomu přesně naopak – kupříkladu pokud si kupujeme chalupu se zahradou, jež byla delší dobu neobývaná. Zde je potom hodně práce už od začátku, ale čím začít? Vezmeme to pěkně popořádku.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Založení zahrady je spojeno nejprve s posečením a vyčištěním pozemku – zvláště pak tam, kde pořizujete starší nemovitost

Založení zahrady začíná procházkou

Založení zahrady je nesmírně zajímavý proces. A když se vám stane, že přijdete na svoji novou zahradu, která pěkně dlouho neviděla údržbu, nejprve si celý prostor projděte. Úplně prvním krokem je totiž rozplánování základních aktivit, obhlídka terénu a prověření stavu dřevin.

Zajisté vás velmi zaskočí stav dřevin, trávníku, sem tam se někde může objevit nějaká pevná překážka, která by vám stroj i nenávratně zničila. Nejlepší bude, když jako první odstraníte kameny a pevné překážky. Pak následuje mírná prořezávka dřevin tak, abyste se při sečení všude dostali.

Do první úspěšné sklizně vede dlouhá cesta, díky které získáte spoustu zkušeností
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Do první úspěšné sklizně vede dlouhá cesta, díky které získáte spoustu zkušeností

Zanedbané a nemocné stromy, případně velmi staré kusy, které mají již kmen v nedobrém stavu, označte. Menší dřeviny si jistě pokácíte sami, na ty větší je lepší objednat si odborníka s motorovou pilou, který ví jak na to, aby se stromy bezpečně pokácely. Nezapomínejte, že u vzrostlých stromů musíte kácení hlásit místnímu obecnímu úřadu.

Při založení zahrady můžete použít mechanizaci

Velkým problémem při založení zahrady podle vašich představ je přerostlá tráva, nejčastěji pak stařina, a celá spousta drobných náletových dřevin. Asi vás napadne, že nejlepším pomocníkem je v tomto případě křovinořez – ještě s možností dovybavit jej pilovým kotoučem, ale omyl. Mnohem rychlejší práci odvede mulčovač, robustní sekačka, která má velká foukaná kola, více rychlostí a silný motor – ten poseče jak přerostlou trávu až po pas, nevadí ani krtince nebo spousta drobných náletových dřevin s průměrem do 1 cm.

Při čištění zahrady ale pozor, mohou se tam skrývat kvetoucí poklady jako například krásná srdcovka
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Při čištění zahrady ale pozor, mohou se tam skrývat kvetoucí poklady jako například krásná srdcovka

Porost je při sečení nadrcen a může zůstat na ploše jako přírodní hnojivo. Mulčovač kolem chalupy využijete, protože když nestačíte sekat, tak vás nezaskočí přerostlá tráva, a nakonec ani není třeba posekaný porost hrabat. A když budete chtít později sekat trávu tak, abyste se dočkali klasického lučního porostu, pak hledejte vícefunkční nosič.

Zahrada s ovocnými stromy je přirozeně krásná, proto stav dřevin opravdu důkladně prověřte a nekácejte všechny
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zahrada s ovocnými stromy je přirozeně krásná, proto stav dřevin opravdu důkladně prověřte a nekácejte všechny

Kromě toho se hned od začátku neobejdete bez pákových nůžek a alespoň elektrické řetězové pily. Pilou rozřežete staré dříví u plotu, které se využije na topení v krbových kamnech. Nůžkami zpřístupníte částečně zarostlý vjezd do zahrady a menšími nůžkami ještě drobně upravíte keře, ať už ovocné, nebo okrasné. Likvidace větví z prořezu stromů a keřů je možná pomocí drtiče nebo štěpkovače, nevadí ani ponechání menší hromady na rohu zahrady, což vytvoří útočiště pro drobné živočichy.

Při založení zahrady nezapomeňte ani na vytyčení prostoru pro zeleninovou zahrádku, která může být osázena nejen bylinkami, ale i některými nenáročnými druhy zeleniny, kterým nebude vadit ani přísušek. Co se týká lokalizace zahrádky, ta by měla být na osluněném a chráněném místě. Ve stínu toho moc neporoste a vítr zase rychle vysuší i úrodnou a kvalitní půdu.

Zdroj informací: idnes.cz

Publikováno: 27. 2. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich