reklama

Začínáme zahrádkařit: Jak si založit záhony

Nedílnou součástí každé zahrádky jsou zeleninové záhony a plochy pro pěstování květin. Aby na všech obdělávaných plochách veškeré rostlinstvo prospívalo a mohli jsme se těšit i na vydatnou úrodu, je důležité zvolit správný postup založení záhonů na jaře. A my vás v rámci dalšího dílu našeho seriálu provedeme tímto procesem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při založení záhonů na jaře nikdy neodvážejte drn, je to jeden ze zdrojů živin, perfektně jej dokáží využít například brambory

Založení záhonů na jaře: Stop herbicidům

Při zakládání záhonů na jaře je vhodné začít s touto procedurou co možná nejdříve. Ideální doba nastává tehdy, když půda není úplně suchá, ale ani mokrá. Drn je totiž poddajný a dobře se zpracovává i rýčem.

Před zakládáním záhonů je nejprve nutné plochu posekat, což ale v jarním období obecně nebývá nutné, protože tráva ještě neroste. Pokud jste se rozhodli zakládat v místě, kde byla původně stařina, většinou ji stačí ostrými železnými hráběmi vyhrabat mimo toto naplánované místo.

Zelené hnojení se vyplatí nejen na těžkých půdách, které v prvním roce potřebují významnou měrou zlehčit a zúrodnit
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zelené hnojení se vyplatí nejen na těžkých půdách, které v prvním roce potřebují významnou měrou zlehčit a zúrodnit

Nejprve si plochu vyměřte a velikost volte podle toho, co vše se chystáte pěstovat. Vhodným místem je osluněná poloha, ideálně třeba po starém kompostu, kde je velká šance na kvalitní půdu, která je základem pro bohatou úrodu. Plevele zde rozhodně nestříkejte herbicidy, ale dejte si tu práci a plochu ruční cestou těchto nezvaných rostlin zbavte. Vhodnou zeleninou po zpracování půdy z drnu jsou brambory, protože dokážou perfektně zužitkovat veškeré zbývající živiny, a díky časté kultivaci půdy ve vegetační době je potom půda ve vynikajícím stavu.

Založení záhonů na jaře aneb Když je půda těžká

Založení záhonů na jaře mají nejsnazší ti, kteří mají na zahradě lehkou nebo středně těžkou půdu. Rytí a obracení drnů je totiž v tomto případě snadná práce. Jiné to je, když narazíte na jílovku. Je to půda, na které vše špatně roste, půda se zpracovává velmi nesnadno a celkově je založení záhonů náročná akce, vyžadující hodně sil.

Při zakládání záhonů na větší ploše sáhněte po rotavátoru, s ručním rytím se nedřete
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Při zakládání záhonů na větší ploše sáhněte po rotavátoru, s ručním rytím se nedřete

Rýč se špičkou je základem, tato půda se odrývá po malých kouscích tak, aby se co nejsnáze zpracovala do hloubky. Pro tento případ je vhodné si přichystat velké množství organického materiálu, například z kompostu. Pokud kompost nemáte k dispozici, pak půdu jen zryjte, přidejte do ní písek a první rok ji osejte zeleným hnojením, které na podzim rozsekáte a zaryjete spolu s dalším materiálem. Můžete zde vyzkoušet i pěstování hrachu nebo fazolí, které půdě dodávají dusík a zlepšují její vlastnosti.

Hnůj patří k základním stavebním kamenům úrodné půdy na zahradě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Hnůj patří k základním stavebním kamenům úrodné půdy na zahradě

Drn rozhodně nikdy nestrhávejte, ale vždy zpracujte do půdy. Rozkládající se hmota je totiž stejně dobrým sluhou jako kompost nebo jiný organický materiál. Po rytí vždy ponechte půdu měsíc až dva v hrubé brázdě, rozhrabání, rozbití posledních hrud a urovnání ponechte až na dobu těsně před zahájením výsevů a výsadby sazenic. Zrytá hmota se totiž slehne, na obrácenou půdu pozitivně působí i deště a ještě i nižší teploty.

Nezapomínejte na to, že každá půda, a to i lehká písčitá, se musí v rámci zakládání záhonů na jaře obohatit o živiny. Poslouží prakticky jakákoliv organická hmota někde z rohu zahrady, ať je to posečená tráva s listím ještě z podzimu, nebo napůl rozložený kompost, který leží někde v rohu na hromadě. Tato hmota se zarývá vždy na bok brázdy. V případě plánů na pěstování brambor, okurek, rajčat, celeru nebo jiných náročných rostlin 1. trati je vhodné také přímé vyhnojení kravským hnojem. Následné přidání živin se pak děje s každým rytím na podzim.

Na založené ploše lze pěstovat v prvním roce různé plodiny, využijte hlavně těch, které zlepšují půdní kondici
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Na založené ploše lze pěstovat v prvním roce různé plodiny, využijte hlavně těch, které zlepšují půdní kondici

Pokud je zpracování půdy pro vás náročné a pozemek velký, je vhodné využít malou zahradní mechanizaci. Jednoosý malotraktor, který má tažnou nápravu zaměnitelnou za nože rotačního kypřiče, je pro takovou práci vynikajícím pomocníkem. Vhodný tvar nožů i do těžkých půd znamená snadné zpracování trávníku a jeho přetvoření na pěstební plochu během několika okamžiků, stejně tak jako zapracování rozleželého kompostu nebo průmyslových hnojiv do připravované půdy.

Zdroj informací: www.ceskestavby.cz

Publikováno: 23. 3. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich