reklama

Aby jahodník bohatě plodil

Tak jako každá rostlina, i jahodník na jaře vyžaduje provedení řádné péče. Nezaměřujeme se pouze na rostliny, vhodné je zvážit, v jaké kondici je půda, na které toto drobné ovoce pěstujeme. V našem článku si také připomeneme, jak na prevenci proti namrznutí květů a také jak dosáhnout co nejvyššího výnosu.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Jahodník na jaře zbavte suchých listů a přihnojte, již v dubnu může vypadat jako zde na obrázku

Jahodník na jaře vyžaduje střih

Jahodník na jaře mnohokrát vypadá nevábně. Rostliny jsou po zimním odpočinku jakoby bez života, ze srdíčka raší pouze pár lístků, ostatní jsou zaschlé – právě zaschlé listy je nutné důkladně ostříhat. Tuto hmotu, kterou střihem získáte, nedávejte do kompostu, ale zlikvidujte. Vhodný je odvoz do obecního kontejneru na bioodpad vzhledem k faktu, že pálení odpadů je mnohými obecními vyhláškami zakázáno.

Tam, kde v zimě silněji mrzlo, se mohou vyskytnout i kusy, které mrazy nepřežily. Poznáte to zcela jednoduše tak, že rostlina je zcela bez života, lístky v srdéčku rostliny jsou hnědé. Takové kusy je nutné vykopat a zlikvidovat stejně jako zaschlé listy. Pak je možné je nahradit novými exempláři. A to buď těmi vlastními, které jste si vypěstovali z odnoží a máte je zaškolkovány někde na záhoně, který je na závětrném místě, nebo s pomocí frigosadby.

V případě, že hrozí mráz v době kvetení, přikryjte jahodníky bílou netkanou textilií, ta květy ochrání
i (Zdroj: Jaromír Malich)
V případě, že hrozí mráz v době kvetení, přikryjte jahodníky bílou netkanou textilií, ta květy ochrání

Po základní údržbě rostlin přichází ke slovu také péče o půdu. Mezi jednotlivé sazenice rozhoďte prosítovaný rozleželý kompost a opatrně jej zapravte do půdy – například ruční plečkou, ale jen tak, abyste nepoškodili kořenový systém rostlinám. Ke zvýšení plodnosti se pak často používá Cererit, který rozhodíte do prostoru mezi jahodníky, mírně zapravíte do půdy a zalijete. V případě vlhké půdy zálivka není třeba.

Jahodník na jaře zamulčujte a přisaďte nové kusy

Jahodník na jaře rozhodně v rámci holých míst po vymrzlých kusech dosaďte novými kusy. Vlastní nové kusy získáte tak, že si vypěstujete sazenice ze silných odnoží, které v září přesadíte na jiný záhon s výživnou půdou, nebo je vysadíte do květináčků, které pak ponoříte od půdy. Vhodnou volbou je také využití frigosazenic, což jsou v podstatě zchlazená srdéčka rostlin, která necháte povolit, vysadíte je na záhon a důkladně zalijete. Nezapomeňte do jamek pro nové kusy také na přídavek živin, ideální je rozleželý kompost nebo malé množství granulovaného kravského hnoje. Půdu kolem vysazených kusů řádně přitlačte.

Dobře zapěstované kusy dávají velmi vysoké výnosy, na obrázku odrůda Ostara
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Dobře zapěstované kusy dávají velmi vysoké výnosy, na obrázku odrůda Ostara

Kolem rostlin se vyplatí také mulčovat. Nejlepší službu prokazuje sláma – ta brání nadměrnému odparu vláhy z půdy. Půda je pod ní stále kyprá a plná života. Při zaplození se slámou minimalizuje kontakt plodů s půdou, což brání rozvoji plísní na úrodě. Kromě slámy se také využívá černá netkaná textilie. Velkým plusem u mulčování je také prevence růstu plevelů.

V době kvetení jahodníku je také vhodné ochránit budoucí úrodu před zmrznutím. Květenství velice dobře ochrání přikrytí celých záhonů bílou netkanou textilií, pod níž rostliny mohou přečkat až do doby, kdy nebezpečí mrazíků pomine úplně. Díky tomu je násada plodů mnohem větší stejně tak jako výsledná úroda.

Zdroj informací: www.ceskestavby.cz

Publikováno: 24. 3. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich