reklama

Nezapomeňte na jaře na rybíz, angrešt a další bobuloviny

V době předjaří nezapomínáme ani na drobné bobuloviny. Péče o rybíz se nesmí zanedbat, stejně tak nesmíme zapomenout ani na jostu, aronii nebo rakytník. Tyto úkony nejsou složité, z hlediska podpory vysokých výnosů však patří k nejdůležitějším vůbec.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Péče o rybíz na jaře se vyplácí, výsledkem je vysoký výnos

Péče o rybíz začíná jeho prosvětlením

Drtivá většina pěstitelů vlastní rybíz keřový, stromkové odrůdy jsou již poměrně výjimkou. Péče o rybíz spočívá hlavně v jeho prostříhání a doplnění živin. Prostříhání se provádí z důvodu vzdušnosti celého keře, prevence nemocí a škůdců. Odstraňují se především suché a staré větve, tím se celý keř výrazným způsobem zmladí. Ideální je ponechat kolem 10 větví.

Po prostřižení keřů je také neméně důležité zbavit keř plevelů, které kolem něj v těsné blízkosti rostou. Půdu velmi opatrně nakypřete, vhodnou výživou je například rozleželý kompost, který se mírně zapraví do půdy. Možné je i ke každému keři nasypat malé množství hnojiva Cererit, které se zapraví do půdy, nejlepší je toto provádět v době po dešti.

Rybíz zjara prostříhejte, odstraňte staré a popraskané větvičky a nezapomeňte ani na přihnojení
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Rybíz zjara prostříhejte, odstraňte staré a popraskané větvičky a nezapomeňte ani na přihnojení

Celkově také prohlédněte stav všech keřů, pokud jsou již velmi staré, pak je vhodné je již vykopat a nahradit novými. Postup péče na jaře platí jak pro červený, tak pro černý nebo bílý rybíz. Z hlediska zpracování jsou nejlepší červený a černý rybíz, bílé kultivary se pak hodí hlavně na přímý konzum. Keřové rybízy mají v případě dobré péče životnost i přes 20 let.

Péče o rybíz a další druhy bobulovin

Péče o rybíz není však jediná, která se zjara provádí. Stejný postup péče se provádí i u josty, která je oblíbeným křížencem angreštu a černého rybízu a vyniká velkými plody, které se využívají především do marmelád, takže žádné domácí hospodyňce by tento druh bobuloviny neměl chybět. Výhodou je, že netrpí ani na angreštové padlí, které poslední léta komplikuje život jeho pěstitelům. Pozor ale na nově vyrostlé výhony a pozdní mrazíky – ty je totiž mohou spálit.

Velmi oblíbeným druhem bobuloviny je v posledních letech aronie, jejíž plody naleznou uplatnění především v domácích čajových směsích nebo marmeládách. Aronie je velice nenáročná, ostříhejte jen staré větve a jinak keř ponechejte v původním stavu, velmi bohatě nakvete. Tak jako jiné druhy, i zde se vyplatí přihnojit kompostem.

Rakytník je zázračný nejen z hlediska minima péče, kterou potřebuje, jeho bobule mají vysoký obsah vitaminu C
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Rakytník je zázračný nejen z hlediska minima péče, kterou potřebuje, jeho bobule mají vysoký obsah vitaminu C

Trošku náročnější jsou kanadské borůvky. Ty vyžadují pravidelné prostřižení, nezapomeňte, že se stříhají pouze staré výhony, které jsou například již popraskané nebo suché. Nezapomeňte na pletí a udržování kyselejší reakce půdy, například s pomocí rašeliny nebo přírodní cestou tak, že máte kompost z listovky.

Zajímavým druhem je rakytník, jehož plody jsou velmi ceněné pro vysoký obsah vitaminu C. Rakytník je rostlina zcela nenáročná, na jaře pouze zkontrolujte, zda někde kolem neraší nové rostliny, a tyto ostříhejte až k zemi. V suchém počasí pravidelně zalévejte a hnojení neřešte. Kromě cizosprašných odrůd existují už i oboupohlavní, vhodné například na malé zahrady, kde se nechcete vzdát slibných výhledů na úrodu.

Zdroj informací: rostlinky.cz, ceskestavby.cz

Publikováno: 26. 3. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich