reklama

Začínáme zahrádkařit: odpady ze zahrady jsou cenné, poslouží jako hnojivo i mulč

Na každé zahradě během roku vzniká menší či větší množství různého biologického materiálu. Ve většině případů je ale velká škoda tuto hmotu odvážet pryč, protože představuje zdroj živin. Využití odpadu ze zahrady tak vrací do půdy to, co jsme z ní v rámci pěstování odebrali. Pojďme se v rámci dalšího dílu našeho seriálu podívat, jak s jednotlivými zahradními odpady efektivně a účelně naložit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využití odpadu ze zahrady spočívá nejen v kompostování, ale i to má svoje zásady

Využití odpadu ze zahrady: nejen v kompostu

Využití odpadu ze zahrady je opravdu různorodé. Během celé vegetační doby všech rostlin vzniká množství hmoty, kterou je potřeba vhodným způsobem zpracovat. Nejvíce známým zahradním odpadem je tráva – to je téměř zázračná surovina, protože vhodným nakládáním s ní dochází k obohacení půdy živinami.

Tráva se běžně ukládá do kompostu. Ale pozor, jak ji sem ukládáte. Tráva, kterou pokosíte běžnou zahradní sekačkou se sběracím košem, je nařezaná na velmi malé kousíčky. Kompostujte ji v malých vrstvách, které prohodíte jiným odpadem, například listím, drny a podobně. Díky hygienizaci, která nastává již druhým dnem, se teplota trávy podstatně zvýší, a dochází tak k likvidaci zárodků škůdců. V příliš vysoké vrstvě trávy ale místo přirozeného procesu tlení, tedy přeměně pomocí drobných organismů na kompost, dochází k hnilobě, kdy hromada trávy zahnívá a rozkládá se podstatně pomaleji.

Posekanou trávu neodvážejte ze zahrady pryč, využijte ji
Posekanou trávu neodvážejte ze zahrady pryč, využijte ji (Zdroj: Jaromír Malich)
Mulčování posekanou trávou půdu chrání proti růstu plevelů, udržuje vlhkost a pomáhá k lepší kondici půdy pod vrstvou materiálu
Mulčování posekanou trávou půdu chrání proti růstu plevelů, udržuje vlhkost a pomáhá k lepší kondici půdy pod vrstvou materiálu (Zdroj: Jaromír Malich)

Tráva je také výborným prostředkem pro mulčování. Například pokud ji v malé vrstvě rozprostřete do řádků mezi bramborami, půda zde zůstane kyprá, nebude vysychat a postupným rozkladem se přemění v humus. Kromě tohoto využití se nabízí také obsypávání kolem keřů, stromů a dalších rostlin, ale jen v opravdu slabé vrstvě, jinak místo svého dobrého účelu přiláká spousty slimáků, kteří pak během noci vyrazí likvidovat vaši zeleninovou zahrádku.

Trávu také můžete využít jako materiál pro zarytí do záhonů na podzim. Zde platí pravidlo, že veškerý zpracovávaný materiál se musí zapravit po celé výšce ornice, tedy na bok brázdy, nikoliv na spod, protože tam je její blahodárný účinek na orniční vrstvu minimální.

Využití odpadu ze zahrady v podobě větví nebo plevele

Využití odpadu ze zahrady se nabízí i v rámci jiných materiálů, než je tráva. Typickým představitelem je také listí, které se nejčastěji kompostuje, a to tím samým způsobem jako v případě trávy. Listí je nutno odklízet s ohledem na zdraví trávníku a prevenci škůdců. Listovka – kompost pouze a jen z listí, perfektně umí nahradit rašelinu například u kanadských borůvek a jiných rostlin, které mají rády kyselejší půdní reakci.

Spadané listí odkliďte a v kompostu smíchejte s trávou a dalším odpadem, základ kvalitního kompostu tak budete mít zajištěný
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Spadané listí odkliďte a v kompostu smíchejte s trávou a dalším odpadem, základ kvalitního kompostu tak budete mít zajištěný

Drny jsou do kompostu vynikající základ. Nebojte se je tam uložit celé, prohoďte je dalším materiálem. Vlivem toho se i ty stanou nedílnou součástí kompostu s vysoce kvalitní zeminou, která se následně využije na celé zahradě. Jiná je situace, pokud jsou drny zapleveleny – ty odložte do obecního kontejneru nebo v kompostu, kam ukládáte plevel.

Celé větve z prořezu jdou také využít – například na dno vyvýšeného záhonu
Celé větve z prořezu jdou také využít – například na dno vyvýšeného záhonu (Zdroj: Jaromír Malich)
Štěpkováním je najednou z hromady větví malá hromádka, která je dobře využitelná
Štěpkováním je najednou z hromady větví malá hromádka, která je dobře využitelná (Zdroj: Jaromír Malich)

Vhodným odpadem ke zpracování jsou i větve z prořezu stromů a keřů. Pokud plánujete pořídit elektrický štěpkovač, pak nasekané kousky větví využijete například jako dekorativní mulč kolem trvalek nebo keřů, jako základ pro vyvýšené záhony nebo do spodních pater kompostu. Větve nikdy nepalte, ale zužitkujte je tímto chytrým způsobem. Štěpkování a drcení znamená snížení původního materiálu až na jednu čtvrtinu. Připravenou drť či štěpku pak klidně ponechejte někde v rohu zahrady a postupně zpracovávejte.

Zužitkovat je možné i plevel. Je vhodné jej ukládat do odděleného kompostu, kde se postupně rozloží. Pak s vyzrálým kompostem z plevelu například srovnejte terénní nerovnosti v zahradě, pod trávník je vhodné tuto hmotu použít jako podkladovou vrstvu.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 30. 3. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně používat komprostér

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jan Kopřiva představí kompostér, jak se o něj správně starat a co všechno do něj patří a nepatří