reklama

Duben v zahradě: pečujte o půdu, vysévejte a vysazujte

Práce na zahradě v dubnu se nesmí zanedbat. Máme poslední šanci dokonale připravit celé okolí domu i zeleninovou zahrádku na blížící se vegetační období. Svůj čas věnujeme nejen posledním restům v rámci přípravy půdy, ale také nezapomínáme ani na výsevy. Více se dozvíte na následujících řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Práce na zahradě v dubnu nesmí být stresující, zahrada vás může bavit třeba i právě díky různobarevným květům

Práce na zahradě v dubnu a příprava půdy na pěstování

Práce na zahradě v dubnu započněte tím, že všechny záhony a pěstební plochy dokonale nakypříte. Na menších plochách vám stačí motyka a hrábě, větší prostranství s ornou půdou potom připravujte pomocí nožového motorového kypřiče. Při kypření se rozbijí zbytky hrud, zpracovávaná půda se dokonale promíchá, zabrání se odparu vláhy a podpoří život mikroorganismů.

V souvislosti s kypřením nezapomeňte ani na výživu. Na místech, kde se chystáte pěstovat plodiny 1. trati – tedy brambory, celer, okurky, papriky, rajčata nebo brukvovité, rozhoďte na záhon před kypřením ještě kompost, a ten zapravte do půdy. U brambor je také vhodné přihnojit například síranem draselným, který je důležitý z hlediska tvorby velkých hlíz. Rané brambory sázejte už během dubna, pozor ale na pozdní přízemní mrazíky, které mohou nať spálit.

Rostoucí výsevy mírně zavlažujte a těšte se z toho, jak postupně zesilují
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Rostoucí výsevy mírně zavlažujte a těšte se z toho, jak postupně zesilují

Ve skleníku je poslední možnost na desinfekci půdy dusíkatým vápnem. Po zapravení hnojiva do půdy ještě 3 týdny nevysazujte, půdu udržujte vlhkou. Díky působení tohoto hnojiva je půda zbavená zárodků škůdců a chorob. Na policích ve skleníku pak do nádob vysejte například dýně, květák a další plodiny.

Nezapomeňte ani na pařeniště, kde začněte s pěstováním. Zde je možné již vysévat, a to letničky, jako je afrikán, ostálka nebo slunečnice – tedy druhy, které půjdou po zmrzlých na finální stanoviště. Na čínské astry je ale již pozdě, ty je nutné předpěstovávat již od března, aby se mladé rostlinky řádně vyvinuly. Ze zeleniny je zde možné již pěstovat salát, ředkvičky, rukolu nebo kozlíček polníček.

Sadbu brambor dejte na světlé místo naklíčit, a to nejlépe alespoň tři týdny před výsadbou
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Sadbu brambor dejte na světlé místo naklíčit, a to nejlépe alespoň tři týdny před výsadbou

Doma za oknem často máte spoustu sadby, která je již v poměrně vzrostlém stavu. Kromě pravidelné a velice opatrné zálivky všechnu zeleň občas kontrolujte na přítomnost škůdců, kteří vám mohou výrazně znepříjemnit život. Většinou stačí ale postřik slabou mýdlovou vodou a je vyřešeno.

Práce na zahradě v dubnu a péče nejen o trávník

Práce na zahradě v dubnu se týká i trávníku. Je poslední možnost jej po zimě prořezat. Na malých zahrádkách se tato činnost děje za pomocí vertikutačních hrábí, větší trávníky si pak žádají zásah v podobě stroje – vertikutátoru, který je vybaven otočnou hřídelí s prořezávacími noži, které prořežou travní drn, částečně odstraní plsť a hlavně umožní trávníku přijímat vláhu a živiny.

Na velkou hromadu větví vyzrajte použitím štěpkovače, kousky větví mají široké využití
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Na velkou hromadu větví vyzrajte použitím štěpkovače, kousky větví mají široké využití

Také prořežte ovocné keře, jako je rybíz, josta, aronie a borůvky. Řez spočívá v odstranění starých a již neplodících výhonů. Po prořezání ještě nezapomeňte prostor kolem keřů odplevelit a se zálivkou tyto velmi mírně přihnojte například NPK.

Ještě během dubna vysazujte ovocné a okrasné stromy a keře. Připravené jamky vyplňte kvalitní kompostovou zeminou, do nich vsaďte nově zakoupené dřeviny, po vysazení řádně přitlačte půdu kolem kořenů a vydatněji zalijte.

Zdroj informací: bauhaus.cz

Publikováno: 2. 4. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich