reklama

Začínáme zahrádkařit: Výsadba nových rostlin je nejen o plánování

Jarní období s větším množstvím srážek je naprosto ideální pro nákup rostlin a stromků. Správná výsadba rostlin je ale velice důležitá, protože to u některých druhů může výrazně ovlivnit jejich plodnost – a tedy výsledný výnos. Které chyby neudělat a jak správně rostliny vysadit, to si řekneme v dalším dílu našeho seriálu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná výsadba rostlin je nutná i v případě pěstování v nádobách, zde dbejte o dostatek místa a vhodný substrát

Správná výsadba rostlin začíná plánováním

Správná výsadba rostlin je vázána na několik zásadních aspektů – ať to jsou stromky, keře nebo trvalky, žádnému druhu vyloženě nesvědčí těžká a výrazně zamokřená půda, protože rostliny zajdou na hnilobu kořenového systému. Takovou půdu je zapotřebí vydrenážovat. Stejně tak se většině rostlin nedaří ani v mrazových kotlinách nebo ve stínu.

Problematické je také to, pokud plánujete výsadbu a v jednom z míst narazíte na výrazně kamenitou půdu nebo například zavážku, což je mnohem horší případ. Odpad, který původní majitel pozemku zavezl půdou, odvezte a nechte zlikvidovat. Pro výsadbu je žádoucí vhodně přizpůsobit prostředí. Drobné kamení nevadí, ale mnohem lepší je kvalitní půda ze zahrady, která udělá nejlepší službu.

V zahradě se nebojte využít ani úhor pokácených ovocných stromů – půda zde bývá ve vynikajícím stavu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
V zahradě se nebojte využít ani úhor pokácených ovocných stromů – půda zde bývá ve vynikajícím stavu

Důležité je také rozplánování výsadeb takovým způsobem, aby se vám všechno rostlinstvo na zahradu vešlo. Ovocné stromy vyžadují hodně prostoru, protože postupem let výrazně vyrostou, a pokud byste je nasázeli těsně vedle sebe, mohou si konkurovat a plodit pak nebude ani jeden z nich. Okrasnou část plánujte tak, aby vysoké druhy byly až u plotu, nízké pak v popředí. Trvalky vzájemně kombinujte podle barev a výšky, tím vytvoříte nádhernou symfonii druhů.

Správná výsadba rostlin spočívá ve vhodném postupu

Správná výsadba rostlin se provádí do jamky, která by měla být dvakrát tak velká než kořenový bal sázené rostliny. Vhodné je také prokypřit ještě vrstvu půdy pod jamkou, spodní prostor jamky pak vyplňte rozleželým kompostem, posekanou trávou a jiným organickým materiálem, který poslouží  jako první zdroj živin.  

Při nákupu rostlin dbejte na to, aby byly vždy silné a zdravé
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Při nákupu rostlin dbejte na to, aby byly vždy silné a zdravé

Před výsadbou je zapotřebí vysazované kusy rostlin řádně zalít. Rostliny v nádobách je vhodné ponořit i s nádobou na chvíli do vody. Poté se rostlina z obalu vyjme, zkontroluje celkový stav kořenového systému a poškozené kořeny se mírně zastřihnou.

Pak následuje samotné vysazení. Původní půdu z místa, kde sázíte, neodvážejte, ale v poměru 1:1 smíchejte s rozleželým kompostem a použijte po vysazení jako výplň kolem kořenového balu nově sázené rostliny. Půdu kolem všech kusů nezapomeňte důkladně přitlačit, je to nutné vzhledem k faktu, že vysazená zeleň pak dobře z půdy přijme vláhu i živiny. V místech, kde se objevuje hryzec, vyplňte spodek výsadbové jamky vhodným pletivem tak, aby se ke kořenům nově sázených kusů tento obávaný škůdce nedostal.

Ovocné stromky po vysazení opatřete oporou, dvojnásob to platí o prostokořených kusech
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Ovocné stromky po vysazení opatřete oporou, dvojnásob to platí o prostokořených kusech

Častou chybou, hlavně pak u stromků a keřů, je výsadba hlouběji, než byly rostliny v původních nádobách. U stromků, hlavně pak ovocných, nezapomeňte na oporu proti vyvrácení. Starší výhony, které nebudou plodit, je možné ostříhat. Po výsadbě nezapomeňte na vytvoření důlku u rostliny pro zalévání, voda se tak dostane ke kořenům a nepoteče všude okolo. Nezapomeňte pravidelně zalévat, zvláště pak po výsadbě prostokořenných stromků.

Zdroj informací: prirodnizahrada.eu

Publikováno: 5. 4. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich