reklama

Péče o maliníky na jaře vyžaduje správný řez

Maliníky jsou nenáročné, stačí jim kyprá půda a slunce. V zahradě se většinou bujně rozrůstají, takže se jim často vybere nějaký kout, kde budou mít dostatek prostoru. Aby ale plodily pravidelně, je třeba je správně stříhat. Řez maliníku se liší podle toho, zda jde o jednouplodící nebo stáleplodící odrůdy.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Je lepší řez maliníku na jaře, nebo na podzim?

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) patří mezi drobné bobuloviny, které na zahradách s oblibou pěstujeme. Jedná se o opadavý keř, který může dorůst v ideálních podmínkách až do výšky 2,5 m. Patří do čeledi růžovitých. Jeho výsadbu a pěstování snadno zvládnou i začátečníci. Aby ale maliníky plodily pravidelně, je třeba je správně stříhat.

Řez maliníku provádíme podle toho, zda se jedná o maliník jednouplodící nebo stáleplodící. Jednouplodící maliníky jsou ty, které plodí v červnu až v červenci, a jejichž plody jsou ideální pro výrobu sirupů nebo marmelád – plodí na dvouletém výhonu. To jsou takové výhony, které v prvním roce narostou, a teprve v druhém roce začnou plodit. Pokud takový výhon ustříhneme, připravíme se o úrodu. 

U stáleplodících rostlin provedeme řez maliníku téměř u země
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
U stáleplodících rostlin provedeme řez maliníku téměř u země

Naopak nutné je vystříhat po odplození všechny suché pruty, a to nejlépe až u země. Pokud potřebujeme vystříhat příliš hustě narostlé pruty maliníku, provádíme to tak, že na jedné rostlině necháme maximálně 6–8 prutů.

U stáleplodících maliníků je tomu tak, že rostlina plodí na každém, tedy i na nově narostlém prutu. Abychom podpořili jejich rozrůstání, můžeme je na jaře sestříhnout tzv. na ježka – to znamená provést řez maliníku rovným střihem u země. Tyto rostliny plodí potom od srpna až do listopadu.

Řez maliníku má zásadní vliv na kvalitu ovoce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řez maliníku má zásadní vliv na kvalitu ovoce

Vyplatí se vysadit společně jak maliníky jednouplodící, tak stáleplodící, protože tím pokryjeme plodnost a sběr během celého letního období. Abychom měli přehled po pár letech, které maliníky jsou které, je dobré si jednotlivé druhy označit právě kvůli řezu maliníků. Pokud bychom totiž na jaře ostříhali u země ty jednouplodící, nebudeme ten daný rok mít žádnou úrodu.

Péče o maliníky

Maliníky potřebují celoročně dostatek vláhy a živin. Potřebují proto růst v půdě, která bude dokonale zbavená trávy a plevelů. Všechny rostliny, které se pod maliníky vyskytují, berou z půdy vodu a odčerpávají živiny.

Trávu a plevel odstraníme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trávu a plevel odstraníme

Naopak přínosné je, pokud pod maliníky vysadíme lesní jahody, s nimiž maliníky dokážou žít v symbióze. Jakmile tedy provedeme řez maliníku, ihned také prokypříme půdu pod rostlinami, zbavíme jí plevelů a trávy a dodáme půdě živiny. Velmi příhodný je kompost nebo kravský hnůj. Vyplatí se nakupit ke každé rostlině val ze zeminy a prosátého kompostu či se zapraveným hnojem.

Půdu vylepšíme kompostem nebo kravským hnojem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Půdu vylepšíme kompostem nebo kravským hnojem

Pro kvalitní růst prutů maliníku a perfektní dozrání plodů je stěžejní dostatek vláhy. Čím více vláhy budou rostliny schopny z půdy odebrat, tím sladší plody nám potom dají. Abychom nemuseli každý den běhat s konvemi a zalévat, můžeme si vypomoci štěpkou nebo drcenou kůrou, kterou nasypeme na val ze zeminy. Mulč udrží půdu přiměřeně vlhkou a zamezí růstu plevelů. Navíc, jak už bylo řečeno, maliníky mají rády spíše kyselejší půdu, což mulč beze zbytku vyplní.

Půdu okolo rostlin zasypeme mulčem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Půdu okolo rostlin zasypeme mulčem

Tip redakce:

Ostříhané pevné pruty maliníku nemusíme likvidovat. Velmi dobře mohou posloužit jako opora pro zasetý hrášek.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahradník po ruce

Publikováno: 6. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová