reklama

Deštivé počasí přeje houbovým chorobám

Abnormálně deštivé počasí, a tím pádem absence slunečních paprsků v období vegetace, může mít za následek zvýšený výskyt chorob stromů. Některé plody mají pouze estetickou vadu a jejich konzumaci to nijak nebrání. Jsou však i choroby, které dokážou znehodnotit kompletně celou úrodu. Nepříznivé počasí, škůdci i choroby ovocných stromů nás umí pěkně potrápit. Můžeme se proti nim chránit?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Choroby stromů na ovocné zahradě

Co se úrody na našich zahrádkách týká, není vždy posvícení. Každý zahrádkář se v hloubi duše obává případných škůdců i chorob stromů. Jakmile je začátkem vegetační sezóny i během léta převaha chmurných a deštivých dnů, postrádáme na zahrádkách sluneční paprsky, což se samozřejmě odráží na vývoji rostlin. Nadměrně deštivé počasí má za následek výskyt různých druhů saprofytických a fytopatogenních hub, které se mohou vyskytnout právě na našich zahradách.

Obávanými chorobami stromů, které se v deštivém období mohou vyskytovat na našich zahradách, jsou houbová onemocnění, jež napadají právě ovocné stromy. Jedná se převážně o strupovitost či sazovitost jablek, které se koncem vegetačního období objevuje právě na jabloních. Nejedná se sice o nic zásadního a rozhodně nepřijdeme o celou úrodu, ale pro zahrádkáře, kteří své plody dále prodávají, představuje toto velký problém. Na stáncích by taková jablíčka nebudila přílišnou důvěru. Jsou sice poživatelná, ale rozhodně nevypadají pěkně. Další projev houbového napadení je způsoben houbou monilií. Ta má za následek hnití ovoce přímo na stromech. Na začátku vegetační sezóny tato choroba stromů ničí i květy višní či letorosty meruněk.

Monilie má za následek hnití jablek na stromě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Monilie má za následek hnití jablek na stromě

Houbové onemocnění nezpůsobuje pouze choroby stromů. Velice často se s nimi můžeme setkat i na jiných rostlinách na zahrádce – např. na jahodníku. Projevuje se na listech rostliny v podobě bílé nebo fialové skvrnitosti. Jedná se o dva různé druhy hub z různých rodů, které se od sebe liší svým vzhledem.

Jahodníky napadá bílá a fialová skvrnitost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jahodníky napadá bílá a fialová skvrnitost

Boj proti skvrnitosti na jahodnících

Bílá skvrnitost vytváří bílé terčíky na listech jahodníku a fialová skvrnitost čistě fialové skvrny. Proti těmto chorobám můžeme bojovat tak, že postižené listy jahodníku musíme odstranit – jedná se totiž o zdroj infekce do dalšího období. I když po sklizni ostříháme listy napadené houbovou chorobou, nemusíme mít vždy vyhráno. Nežádoucí spory se mohou uchovat v okolní půdě. Právě proto je dobré jahodníky ošetřit navíc chemickými přípravky, abychom se vyhnuli nebezpečí opakování onemocnění. Infekce ze starých, byť již odstraněných listů by totiž mohla napadnout i nové zdravé lístky, které vyrůstají.

Napadené jahodníky ošetřujeme chemicky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Napadené jahodníky ošetřujeme chemicky

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 21. 4. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová