reklama

Mandelinka bramborová: Jak se zbavit obávaného pruhovaného škůdce brambor

Jak už to občas bývá, to, co je na první pohled krásné, na ten druhý může být i nebezpečné. A roztomile pruhované mandelinky opravdu patří mezi broučí krasavice s velmi nepříjemným způsobem obživy. Poznáte je na první pohled!

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata)

Snadno rozpoznatelná mandelinka bramborová, zvaná také americký brouk, pochází ze severní Ameriky, tedy z pravlasti brambor. Do Evropy byla dovezena společně s bramborami, ovšem k jejímu masivnímu výskytu u nás došlo až po druhé světové válce. Je to asi 12 mm dlouhý a 8 mm široký brouček, bíložluté až bílooranžové barvy, s deseti černými pruhy.

Mandelinka bramborová dokáže zlikvidovat celé lány brambor
i (Zdroj: pixabay.com)
Mandelinka bramborová dokáže zlikvidovat celé lány brambor

Mandelinka je nebezpečný škůdce především brambor, ale i ostatních lilkovitých rostlin, jako je rajče, paprika či lilek. Mandelinky kladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou cihlově zbarvené larvy, které se nepřetržitě živí listím. Po 21 dnech spadnou do půdy, zahrabou se a po 14 dnech se vyvinou v dospělce. Větší množství mandelinek tak může doslova spást celé pole brambor.

Mandelinka bramborová
i (Zdroj: pixabay.com)
Mandelinka bramborová

Jak bojovat s mandelinkou bramborovou

  • Důležité je střídání plodin. Nepěstujte brambory na stále stejném místě, larvy přezimují v půdě.
  • Záhony či políčka zakrývejte fólií, brouci se k bramborám nedostanou.
  • Mezi brambory vysejte kopr nebo měsíček lékařský, mandelinky je nesnáší.
  • Stejně tak trvalky jako je šalvěj, křen nebo řebříček je spolehlivě odpudí.
  • Ještě před výsadbou brambor můžete pole posypat draselnou solí. Zlikvidujete tak larvy, který přezimovaly v půdě.
  • Nejúčinnější metodou, když už máte brambory napadené, ale také nejpracnější, je v podmínkách soukromé zahrady ruční sběr brouků, vajíček i larev a jejich následné spaření horkou vodou nebo utopení ve slané vodě.
  • Další možností je postřik z ořechových listů. Nechte vyluhovat asi 1 kg ořechových listů a nezralých ořechů ve vodě a pak s výluhem postříkejte bramborový záhon. Podobně, ale trochu slaběji, účinkuje i výluh ze slunečnice.
  • Přírodním bojovníkem proti mandelinkám je slunéčko sedmitečné, které si pochutnává na jejich vajíčkách. Vysaďte proto rostliny, které slunéčka milují, jako je měsíček lékařský nebo řebříček.
Na první pohled hezký brouček je velmi nebezpečný
i (Zdroj: pixabay.com)
Na první pohled hezký brouček je velmi nebezpečný

Publikováno: 28. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce