reklama

Připravte si záhony na příští rok, nebojte se při tom využít zeleného hnojení

Každoroční rytí záhonů je věc naprosto nezbytná. Půda se tím promíchá, provzdušní, lépe se pak využijí živiny z organického materiálu. Pokud máte chudou půdu, nezoufejte. Ukážeme si, jak ji přivést zpět do vynikající kondice.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rytí záhonu zásadně pomáhá v otázce zlepšení vlastností půdy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Půda bývá ve špatném stavu hned z několika různých důvodů. Nejčastějším z nich bývá pěstování stejných plodin na jednom místě, absence podzimního rytí a opomenutí přídavku živin a organického materiálu. Před zimním odpočinkem je vhodné zpracovat půdu do hloubky, přidat velké množství zelené organické hmoty a nechat ji přes zimu řádně promrznout. Rytí kromě všech svých pozitivních aspektů přináší výsledky v podobě možnosti likvidace vajíček slimáků, která zde bývají nakladena.

Potřebné nářadí a pomůcky

  • rýč
  • zahradní kolečko
  • křovinořez nebo mulčovač
  • hrábě

Nejprve je nutné zvolit, jakou cestou se vydáte po stránce obohacení půdy na záhonech. Zde si ukážeme zapravení luskoobilní směsi, která obsahuje hrách, oves a pelušku. Kromě toho je jí vhodné doplnit ještě o svazenku vratičolistou nebo hořčici. Tato dvojice rostlin tvoří rychle velké množství hmoty. Výsledkem je, že během jednoho měsíce máte k dispozici porost s výškou kolem 30 cm. Obrovskou předností tohoto porostu je absolutní zabránění růstu plevelů.

Luskoobilní směs doplňte o svazenku a hořčici
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Luskoobilní směs doplňte o svazenku a hořčici

Když zhruba měsíc po vysetí směs vyroste do dostatečné výšky, je na čase ji posekat. Na záhonech úplně stačí strunový vyžínač, který porost nakrátko rozseká a roztrhá. Pokud jste oseli políčko po bramborách nebo zelenině a vlastníte mulčovač, využijte jej a porost posečte. Kromě toho můžete sáhnout i po běžné rotační sekačce.

Posekání porostu před zarytím
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Posekání porostu před zarytím

Po důkladném nasekání porostu na drobné kousky se pusťte do rytí. Obecnou zásadou zapravování organických materiálů do půdy je, že je nutné, aby se hmota dostala po celé výšce orničního profilu. Nejlepším způsobem je rytí po řádcích při naprosto minimálním udusání půdy.

Zapravování rozsekané směsi do půdy
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zapravování rozsekané směsi do půdy

Poté, co zryjete celý záhon, nakládejte s ním dál dvěma rozličnými způsoby. Prvním z nich je ponechání záhonu v tomto stavu až do jara, kdy mráz pomůže zlikvidovat hroudy a velká část zapraveného materiálu se rozloží. Nebo pokud jej potřebujete osázet například česnekem, ponechejte jej alespoň týden slehnout.

Zrytý záhon nechejte klidně odležet až do jara
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zrytý záhon nechejte klidně odležet až do jara

Pokud potřebujete mít k dispozici záhon pro česnek, pak po týdnu se vraťte s železnými hráběmi. Pomocí nich dokonale rozbijete hroudy, zlehka zapravíte zbytky zeleného hnojení, které zůstalo na povrchu, a také plochu téměř dokonale urovnáte.

Upravení záhonu pomocí hrábí
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Upravení záhonu pomocí hrábí

Touto kultivací také pomůžete bránit růstu plevelů. Česnek nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem, proto je využití zeleného hnojení na místě. A je hotovo.

Jak na organické hnojení během vegetace:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 9. 2021, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich